Gordyjski węzeł na węźle Warlubie

KAP
opublikowano: 06-12-2010, 00:00

Samorządowcy i przedsiębiorcy od lat

Samorządowcy i przedsiębiorcy od lat

zabiegali o węzeł Warlubie.

Jest gotowy. Ale jeździć

nim nie można.

Węzeł Warlubie ma ułatwić podróż kierowcom jadącym przez Kościerzynę i chcącym wjechać na autostradę A1. Mimo że jest gotowy od dwóch miesięcy, jeździć nim nie można.

— Prowadziliśmy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad negocjacje dotyczące płatności za utrzymanie węzła, ale mimo że obniżyliśmy wysokość kwoty za utrzymanie o 35 proc., nadal nie mamy zgody na jego otwarcie — mówi Aleksander Kozłowski, reprezentujący Gdańsk Transport Company (GTC), koncesjonariusza autostrady A1 Gdańsk — Toruń.

To na tej trasie jest zbudowany węzeł Warlubie. O jego budowę od lat zabiegali kujawsko-pomorscy samorządowcy, lokalni przedsiębiorcy oraz kierowcy przejeżdzający przez Kościerzynę, bo dzięki temu węzłowi mogliby wjechać na autostradę. Kiedy drogowa dyrekcja da im zielone światło?

— W negocjacjach zracjonalizowaliśmy koszty opłat dla koncesjonariusza autostrady. Szczegóły porozumienia musi zaakceptować Ministerstwo Infrastruktury — twierdzi Andrzej Maciejewski, zastępca szefa drogowej dyrekcji.

Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu infrastruktury, zapewnia, że urzędnicy analizują materiały dyrekcji i GTC.

Ile państwo będzie musiało zapłacić koncesjonariuszowi za utrzymanie węzła?

— W grę wchodzi około 130 tys. zł miesięcznie — dowiedzieliśmy się z jednego źródła zbliżonego do stron transakcji.

To niemało, ale dzięki węzłowi na autostradzie pojawi się więcej kierowców, więc wzrosną również przychody z opłat, które za pośrednictwem koncesjonariusza trafiają do państwowego drogowego funduszu.

Jeśli drogowa dyrekcja i resort infrastruktury nie dogadają się z koncesjonariuszem, węzeł będzie stać zamknięty nawet przez rok. GTC buduje bowiem odcinek autostrady między Grudziądzem a Toruniem, a prace sfinalizuje pod koniec 2011 r. Pierwotnie planowano, że warlubski węzeł będzie otwarty dopiero wraz z odcinkiem do Torunia. GTC niepotrzebnie się śpieszyło?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu