Czytasz dzięki

Górna półka przyciąga jak magnes

opublikowano: 29-05-2017, 22:00

Polacy chcą mieszkać pięknie, dlatego prestiżowe nieruchomości coraz szybciej znajdują nabywców.

Klienci coraz częściej wolą się zadłużyć na większą kwotę, by mieszkać bardziej luksusowo. — Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości z wyższej półki. Oczywiście w segmencie premium trzeba założyć dłuższy czas sprzedaży lokali, jednak zainteresowanie nimi rośnie nieustannie od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach ta tendencja miała się odwrócić — zapewnia Tomasz Kurzewski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Topacz Investment, która we Wrocławiu buduje apartamentowiec Marina III.

Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości z wyższej półki, które zachwycają projektem, położeniem i udogodnieniami. Na zdjęciach (od lewej) La Playa Palace w Sopocie, w którym powstaną ekskluzywne mieszkania, i wrocławski apartamentowiec Marina III.
Wyświetl galerię [1/2]

W PIĘKNEJ OPRAWIE:

Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości z wyższej półki, które zachwycają projektem, położeniem i udogodnieniami. Na zdjęciach (od lewej) La Playa Palace w Sopocie, w którym powstaną ekskluzywne mieszkania, i wrocławski apartamentowiec Marina III. [FOT. ARC]

Również dane z raportu „Luxury Realty Map”, przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty, wskazują, że rynek nieruchomości luksusowych i premium rozwija się bardzo intensywnie. W 2016 r. jego wartość była o 40 proc. wyższa niż cztery lata wcześniej. Ogółem w ubiegłym roku sprzedano prawie 2 tys. nieruchomości wycenionych powyżej miliona złotych, a łączna wartość transakcji przekroczyła 3,6 mld zł.

Z widokiem na morze

Inwestycji o podwyższonym standardzie przybywa w największych miastach, ale też w górach i nad morzem, np. w Sopocie firma Dekpol zakończyła najważniejszy etap przebudowy zabytkowego pałacu La Playa Palace, w którym powstaną trzy apartamenty o łącznej powierzchni ponad 1,3 tys. mkw.

Firma zbuduje w tym miejscu także luksusowy obiekt La Playa Apartments z 27 apartamentami i ogrodem. W zakończonym ostatnio etapie La Playa Palace powstała kondygnacja pod zabytkowym pałacem, objętym ścisłą ochroną konserwatora zabytków. Zachowano ściany zewnętrzne obiektu, zaś całkowicie wymieniono konstrukcje stropów i fundamentów.

— Wszystkie prace wykonywane były jednocześnie. Wyzwaniem było ujarzmienie wody gruntowej, zabezpieczenie pałacu przed przemieszczeniami przez silne wiatry mimo usunięcia stropów stężających bryłę budynku i ochrona delikatnej bryły zabytkowego obiektu. Priorytetem było zachowanie historycznej formy pałacu — opowiada Paweł Borawski, kierownik budowy w Dekpolu.

Zakończenie budowy La Playa Palace zaplanowano na pierwszy kwartał 2018 r. Ciekawy obiekt z górnej półki powstał w Jastarni na brzegu Zatoki Gdańskiej. Spółka Budros wybudowała tu Apartamenty na Plaży z 26 mieszkaniami od 30 do 75 mkw.

Będzie można je wyposażyć w inteligentny system automatyki, zaś zamontowane w nich klimatyzacja i ogrzewanie pompą ciepła pozwolą znacznie ograniczyć koszty utrzymania. Wyróżnikami inwestycji będą także wysokiej klasy materiały (kamień, stolarka drewno-aluminium, winda cichobieżna), okna drewniano-aluminiowe z filtrem zatrzymującym nadmierne promieniowanie słoneczne i drzwi wejściowe otwierane za pomocą karty wejściowej i SMS-a.

Natomiast spółka Atal buduje w Gdańsku, 800 metrów od zatoki, kompleks Baltica Towers, złożony z budynku mieszkalnego i aparthotelu.

Bliżej rzeki

Ekskluzywnych nieruchomości przybywa także nad Odrą. Przykładem jest wspomniany apartamentowiec Marina III w centrum Wrocławia. Budynek będzie gotowy za niecały rok. Powstaną w nim 23 luksusowe apartamenty z panoramicznymi widokami na rzekę i północną fasadę barokowego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego.

— Marina III, ponieważ powstaje na rzece niczym weneckie budowle. Bryła przypominać będzie barkę zakotwiczoną na Odrze. Budynek otworzy się dla mieszkańców miasta dzięki restauracjom i kawiarniom na parterze oraz marinie rzecznej w sąsiedztwie, w której można przycumować jachtyi motorówki — opowiada Tomasz Kurzewski.

Marina III zostanie wyposażona w nadwieszone nad lustrem wody tarasy. Natomiast zewnętrzne ściany budynków będą miały szklaną fasadę, na którą zostanie nałożona struktura ciemnej betonowej kraty. Dopełnieniem mają być przesuwane drewniane żaluzje. Apartamenty w Marinie III kosztują od 10 do 20 tys. zł za mkw.

Obiekt będzie gotowy w pierwszym kwartale 2018 r. W kwietniu przy ulicy Pięknej we Wrocławiu stan surowy osiągnęły domy na osiedlu Belleville, inspirowanym paryską dzielnicą o tej samej nazwie. Powstanie 131 mieszkań — od kawalerek po czteropokojowe o powierzchni prawie 100 mkw. Uwagę przykują eleganckie motywy, np. ścianę holu ozdobią białe płytki przypominające te z paryskiego metra, a na posadzkach pojawi się biało-czarny wzór w stylu retro.

— Stylowa będzie też elewacja, nawiązująca kolorystycznie do eleganckiej bieli budynków paryskiej dzielnicy Belleville. Wokół osiedla i na dwóch wewnętrznych dziedzińcach pojawią się też mała architektura i detale inspirowane malowniczym Parc de Belleville w stolicy Francji — mówi Pierre- Vincent Pasquet, dyrektor wrocławskiego oddziału Bouygues Immobilier Polska. Spółka sprzedała już ponad 70 proc. mieszkań, które zostaną oddane do użytku w czerwcu 2017 r.

Stołeczny prestiż

Najwięcej nieruchomości mieszkalnych klasy premium powstaje w Warszawie, np. w Śródmieściu spółka Metropolitan Partners buduje 9-kondygnacyjny apartamentowiec Park Place 3 z 38 lokalami od około 50 mkw. do 280 mkw. Apartamenty zostaną wyposażone w system smart home, który umożliwia m.in. optymalizację zużycia energii elektrycznej.

Na życzenie klienta dla każdego miejsca postojowego na podziemnym parkingu będzie można zainstalować ładowarkę do samochodów elektrycznych. Inwestycja wkomponuje się w sąsiednią zabudowę, stając się nowoczesną interpretacją architektury powojennych muranowskich kamienic. Koncepcja głównego architekta zakłada klasyczny front otoczony szklanymi ogrodami zimowymi. Elewacja będzie kompozycją kamieni i szkła, które nadadzą budynkowi nowoczesny styl. Park Place 3 będą też wyróżniały bardzo duże okna ze szklanymi balustradami. Na dachu powstanie penthouse z tarasami o łącznej powierzchni około 230 mkw. i ogrodem. Zakończenie budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane