Górnicy głodują w 30 kopalniach

Beata Tomaszkiewicz
26-11-2002, 00:00

Już około 250 związkowców z Sierpnia 80 prowadzi protest głodowy w obronie miejsc pracy w górnictwie.

Pierwszych kilkunastu górników rozpoczęło głodówkę tydzień temu, protest objął wtedy trzy kopalnie. Każdego dnia liczba protestujących zwiększała się. Według Bogusława Ziętka, sekretarza komisji krajowej związku, w poniedziałek górnicy z Sierpnia 80 protestują już w około 30 kopalniach. Ze względu na stan zdrowia od początku protestu lekarze kazali przerwać głodówkę już ponad 20 osobom. Związkowcy nie zgadzają się na planowane przez rząd zamknięcie siedmiu kopalń i redukcję zatrudnienia w górnictwie o ponad 35 tysięcy osób.

Bogusław Ziętek zapowiada nasilenie protestu. Niewykluczone jest zwiększenie liczby głodujących, w najbliższych dniach związkowcy mają pikietować siedziby spółek węglowych i biur poselskich śląskich parlamentarzystów SLD. Związkowcy będą namawiać parlamentarzystów do sprzeciwu wobec rządowego programu.

— Sprawując mandat z naszego regionu parlamentarzyści mają obowiązek opowiedzieć się po stronie interesów górnictwa i mieszkańców Śląska — mówi Bogusław Ziętek.

Szefowie Sierpnia 80 mówią, że mimo trwającej już tydzień głodówki, ze strony przedstawicieli rządu nie było jakiejkolwiek próby nawiązania rozmów ze związkowcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Górnicy głodują w 30 kopalniach