Górnicy z Jastrzębia chcą odejść z kopalni

Barbara Warpechowska
opublikowano: 16-06-2016, 22:00

320 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) jest zainteresowanych urlopami górniczymi i jednorazowymi odprawami.

Spółka rozpoczęła 2 czerwca kampanię, podczas której informuje pracowników o możliwościach i warunkach skorzystaniaz pakietu. Przygotowano specjalne broszury informacyjne. Za pośrednictwem formularza na stronie internetowej JSW można zgłaszać dodatkowe pytania i składać deklaracje skorzystania z uprawnień.

— Zainteresowanie jest spore. W ciągu dwóch tygodni deklarację złożyło 320 pracowników, w tym 300 osób jest zainteresowanych urlopami górniczymi, a 20 osób jednorazowymi odprawami pieniężnymi — mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Akcja ma charakter sondażowy, gdyż spółka chce zorientować się, ilu pracowników jest zainteresowanych dobrowolnym odejściem z pracy. Jednym z elementów programu restrukturyzacji JSW będzie przekazanie części majątku nieprodukcyjnego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) oraz umożliwienie pracownikom skorzystania z programu osłonowego. Do SRK ma trafić tzw. ruch Jas-Mos, czyli część kopalni Borynia-Zofiówka Jastrzębie. Pod koniec kwietnia Tomasz Gawlik, prezes JSW, szacował, że do SRK może przejść około 2,5 tys. osób. W tej części kopalni pozostały tzw. złoża resztkowe, które można wydobyć w ciągu pięciu lat, korzystając z infrastruktury kopalni Zofiówka i przy zatrudnieniu połowy z pracujących w Jas-Mosie. Koszty kopalni spadną o 300 mln zł rocznie. — Zgodnie z procedurą przekazywanie majątku i przechodzenie pracowników rozpocznie się po uzyskaniu wszystkich zgód formalnych i uzgodnieniach ze stroną społeczną — podkreśla Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Pracownicy, który zdecydują się na przejście do SRK, będą mogli skorzystać z urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Są one finansowane z budżetu państwa na podstawie ustawy górniczej. Założenia programu przypominają reformę, jaką w latach 1998-2001 przeprowadził rząd Jerzego Buzka. Z górnictwa odeszło wtedy około 100 tys. pracowników. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu