Górniczy gigant wypłaci rekordową dywidendę

opublikowano: 16-02-2021, 07:06

BHP Group oczekuje zdecydowanego ożywienia globalnej gospodarki dzięki szczepieniom, które pozwolą pokonać pandemię. Dlatego zdecydował o przeznaczeniu rekordowych 5,1 mld USD na dywidendę w pierwszym półroczu.

- Szczepienia w kluczowych gospodarkach (…) usuwają znaczącą część ryzyka pogorszenia w bliskiej perspektywie popytu i cen naszego portfela surowców – poinformował koncern.

Ruda żelaza zdrożała na rynku terminowym o 70 proc. przez ostatni rok. Głównie z powodu napędzanego działaniami stymulacyjnym ożywienia gospodarki Chin jak i zakłóceń dostaw surowca z Brazylii.

- Nasza analiza wykazała, że aby doszło do znaczącej korekty cen z obecnego wysokiego poziomu musiałaby nastąpić istotna zmiana jednego lub obu czynników, czyli popytu w Chinach lub podaży z Brazylii – poinformował BHP.

Australijski koncern poinformował, że w pierwszym półroczu zakończonym w grudniu zwiększył zysk o 16 proc. do 6 mld USD. Zdecydował, że wypłaci akcjonariuszom rekordową dywidendę wysokości 1,01 USD na akcję. Rok wcześniej wynosiła 0,65 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane