Gorsze dane makro pociągnęły w dół indeksy w USA

Dariusz Karolak
29-08-2001, 07:58

NOWY JORK (Reuters) - Wtorkowe sesje w USA zakończyły się spadkami, ponieważ wśród amerykańskich konsumentów spadł nieoczekiwanie poziom optymizmu - jeden z głównych czynników napędzających dotąd wzrost gospodarczy.

"Jeżeli zaufanie konsumentów zostaje osłabione, odbija się to na ich wydatkach, a to jest zła wiadomość dla rynku" - powiedział William Rutheford, prezes funduszu Rutheford Investment Management.

Instytut Conference Board poinformował, że indeks obrazujący poziom optymizmu spadł w sierpniu do poziomu 114,3 punktu ze 116,3 w lipcu, co oznacza, że nastroje w USA były najgorsze od czterech miesięcy.

Analitycy spodziewali się, że reforma podatkowa i kolejne obniżki stóp procentowych przyczynią się raczej do poprawy nastrojów. Według nich indeks miał wzrosnąć do 117 punktów.

Indeks Dow Jones spadł 1,54 procent i zamknął się na poziomie 10.222,03 punktu.

Nasdaq Composite stracił 2,48 procent i zamknął się na poziomie 1.864,98 punktu.

Przecena objęła między innymi znanego producenta sieci komputerowych - Sun Microsystems. Bank Goldman Sachs obniżył bowiem prognozę wyników dla tej spółki.

W środę inwestorzy będą czekać na skorygowane dane o wzroście gospodarczym w USA w drugim kwartale. W opinii wielu ekspertów wzrost zostanie skorygowany w dół, co będzie kolejnym potwierdzeniem, że amerykańska gospodarka jest bliska recesji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gorsze dane makro pociągnęły w dół indeksy w USA