Gorsze nastroje w wielu branżach

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Firmy handlowe, budowlane i produkcyjne nie mają ambitnych planów inwestycyjnych. Bardziej zaangażowane są spółki transportowe i usługowe.

Koniec roku nie będzie łatwy dla firm budowlanych, produkcyjnych i handlowych — wynika z badania Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). O ile trzy miesiące wcześniej te branże notowały wzrost Barometru EFL, teraz pojawił się spadek. Wskaźnik ten informuje o skłonności firm do wzrostu i może wynosić od 0 do 100 pkt, przy czym wartości powyżej 50 pkt oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej 50 pkt — negatywny.

Najsłabiej swoją sytuację oceniły firmy handlowe. W ich przypadku barometr wyniósł tylko 47 pkt, czyli o 1,9 pkt mniej niż w poprzednim kwartale. Jest to nie tylko najsłabszy wynik w historii pomiaru (czyli od stycznia 2015 r.), ale też drugi w historii pod względem niskiego poziomu, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie badane branże. Na taki rezultat zapracowały przede wszystkim prognozy dotyczące inwestycji. Tylko 10 proc. firm handlowych liczy na ich wzrost, a spadku spodziewa się aż 40 proc. Nieco mniej niż w poprzednim pomiarze jest sprzedażowych optymistów — niecałe 26 proc., podczas gdy w trzecim kwartale było ich ponad 29 proc.

W przypadku budowlanki wartość barometru wyniosła 55,1 pkt, natomiast w produkcji — 51,5 pkt. Jego wzrost odnotowały branże transportowa i usługowa. W tym pierwszym przypadku wpłynął na to przede wszystkim inwestycyjny optymizm. Ponad dwa razy więcej ankietowanych niż w poprzednim kwartale planuje zwiększyć wydatki na inwestycje (18 proc. vs. 8 proc.). Natomiast dla usług wartość wskaźnika wyniosła 50,5 pkt, czyli o 1,1 pkt więcej niż kwartał wcześniej. Jest to jednak nadal jeden z najsłabszych wyników tej branży. Podobnie jak w większości badanych sektorów na odczyt wpłynęły przede wszystkim prognozy dotyczące inwestycji, których zwiększenie planuje 19 proc. firm usługowych — podczas gdy kwartał wcześniej tylko 10,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane