Gospodarka pędzi, tylko ta polityka...

Marek Knitter
opublikowano: 28-04-2004, 00:00

Pierwszy od pięciu lat wzrost zatrudnienia, 5,4-proc. tempo wzrostu PKB i skok inflacji do 2,5 proc. przewiduje w tym roku IBnGR.

Wzrost gospodarczy w I kwartale 2004 r. wyniósł 5,6 proc. — wynika z opublikowanych wczoraj danych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

— Do wyższego niż oczekiwano tempa wzrostu gospodarczego przyczyniło się niezwykle silne zwiększenie produkcji w przemyśle, wynikające ze wzrostu eksportu. Tempo wzrostu PKB będzie przekraczało w kolejnych kwartałach 5 proc., w całym 2004 r. wyniesie 5,4 proc. — mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR.

Wzrost gospodarczy ma nadal nakręcać eksport, który w 2004 r. zwiększy się o 14 proc.

IBnGR przewiduje, że w 2004 r. ruszą wreszcie inwestycje — nakłady na nie wzrosną o 5,5 proc., po spadku o 0,9 proc. w 2003 r. Eksperci ostrzegają jednak, że będą na nie silnie wpływać czynniki polityczne.

Tylko nie populiści

— Zagrożeniem dla inwestycji są obawy przedsiębiorców, że w wyniku wyborów do władzy dojdą partie populistyczne — mówi Bohdan Wyżnikiewicz.

Inwestycje przyniosą poprawę na rynku pracy. W II kwartale, po raz pierwszy od ponad pięciu lat, wzrośnie liczba zatrudnionych. Na koniec roku, według prognoz IBnGR, stopa bezrobocia zmniejszy się do 19,5 proc. z 20,5 proc. w marcu.

Inflacja w górę

Wejście Polski do UE okupione zostanie dodatkowym efektem inflacyjnym 1,4 proc. pomiędzy kwietniem a wrześniem.

— Po początkowych zaburzeniach inflacja przejściowo obniży się. Na koniec roku wyniesie 2,5 proc., najwięcej w całym roku — szacuje wiceprezes IBnGR.

Ministerstwo Finansów również przewiduje 2,5-proc. inflację w grudniu. Natomiast wicepremier Jerzy Hausner szacuje ją na 2,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka pędzi, tylko ta polityka...