Gospodarka USA jest nadal fundamentalnie silna-Bush

RAJ TD JRM
opublikowano: 22-09-2001, 18:15

WASZYNGTON (Reuters) - Po tygodniu, który przebiegł pod znakiem spadków na Wall Street oraz licznych zwolnień pracowniczych w liniach lotniczych prezydent George W. Bush zapewnił w sobotę Amerykanów, że największa gospodarka świata jest nadal "fundamentalnie silna".

"Terroryści, którzy zaatakowali Stany Zjednoczone 11 września uderzyli nie tylko w naszych ludzi, ale również w gospodarkę" - powiedział Bush w sobotnim wystąpieniu radiowym. "Zburzyli symbol amerykańskiego dobrobytu, ale nie byli w stanie dosięgnąć jego źródła".

W wyniku ataków lotniczych zginęło ponad 6.000 osób, a wstrząs jak przeżyła gospodarka oznacza, zdaniem niektórych analityków, że Stany Zjednoczone już znalazły się w stadium recesji.

Z powodu obaw przed zbliżającą się wojną indeks największych spółek amerykańskich, Dow Jones zakończył tydzień największym spadkiem od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30-tych.

Indeks stracił w sumie aż 14,2 procent. Większy spadek odnotował Dow Jones tylko latem 1933 roku.

Bush nie starał się ukrywać kłopotów z jakimi musi się zmierzyć gospodarka, sle zapewnił Amerykę, że "żaden terrorysta nie będzie już nigdy w stanie decydować o jej losie".

"WSTRZĄS" DLA GOSPODARKI

"Nasza gospodarka przeżyła wstrząs" - stwierdził Bush, przypominając o rosnącej liczbie osób, które w tym tygodniu utraciły pracę szczególnie w branży lotniczej, hotelarskiej i turystycznej. Niechęć Amerykanów do podróżowania uderzyła właśnie w te sektory.

"Wartość potfela akcji wielu amerykanów spadła. Jednak mimo tych trudności gospodarka amerykańska jest nadal fundamentalnie silna" - powiedział Bush.

Oprócz budowania światowej koalicji, która ma stanąć do "wojny z terroryzmem", prezydent pracuje wraz z Kongresem nad 15-miliardowym pakietem ratunkowym dla amerykańskich linii lotniczych.

Przewoźnicy nie tylko ucierpieli na samych atakach, ale zostali również zmuszeni do wprowadzenia kosztownych środków bezpieczeństwa, co jest dodatkowym cisoem dla ich finansów.

"W perspektywie krótkoterminowej pakiet ten zapewni liniom lotniczym stabilność na drodze do osiągnięca opłacalności, która będzie korzystna dla ich pracowników i firm, korzystających z podróży lotniczych" - powiedział Bush.

Dodał również, że Kongres i Biały Dom połączyły swoje działania, aby pobudzić amerykańską gospodarkę do wzrostu.

Szef amerykańskiego banku centralnego Alan Greenspan i sekretarz skarbu Paul O'Neill wezwali ostatnio polityków, aby wstrzymali się z uchwalaniem ustaw mających na celu pobudzenie gospodarki do momentu, gdy wpływ ataków zostanie dokładnie oszacowany.

"Chciałby wyraźnie zasugerować, że pomimo silnego poczucia, iż konieczne jest natychmiastowe działanie ważniejsze jest to, aby działać właściwie a nie szybko" - powiedział Greenspan.

WSPÓLNY FRONT

Wśród możliwych rozwiązań rozważa się redukcję podatku od zysków z obrotu akcjami. Jednak tak jak Greenspan również O'Neill radzi, aby postępować ostrożnie i upewnić się, że "próbująć robić dobrze nie czyni się krzywdy".

Bush przewiduje, że działania takie jak redukcja podatków na łączną sumę 1,35 biliona dolarów, obniżki stóp i niższe ceny paliw stworzą firmom korzystne "warunki do prowadzenia interesów".

"Pracuję również z Kongresem, aby wzmocnić naszą gospodarkę i przywrócić miejsca pracy dla Amerykanów. Partie w obu izbach Kongresu łączą się w dążeniu do wykorzystania fundamentalnej siły naszej gospodarki, aby stawić czoła obecnym wyzwaniom ekonomicznym" - powiedział Bush.

Zaledwie kilka tygodni wcześniej prezydent przygotowywał się do walki z opozycją na temat planu redukcji podatków, kształtu budżetu i celów na jakie wydatkowane są państwowe pieniądze.

Jednak w obliczu ostatnich wydarzeń Kongres jednogłośnie poparł Busha, a wszelkie różnice zdań zeszły na drugi plan.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAJ TD JRM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka USA jest nadal fundamentalnie silna-Bush