„Gospodarka USA wciąż potrzebuje pomocy”

opublikowano: 29-01-2013, 13:54

...przekonuje znany amerykański ekonomista, Paul Krugman.

We wtorek rozpoczyna się pierwsze w tym roku posiedzenie FOMC. Krugman uważa, że bank centralny powinien kontynuować „luźną” politykę pieniężną nawet w 2015 roku.

Paul Krugman; fot. Bloomberg
Paul Krugman; fot. Bloomberg
None
None

- Jeśli Fed przekona ludzi, że będzie wciskał pedał do dechy... będzie to dawało jakieś wsparcie gospodarce – powiedział Krugman.

Fed wprawdzie zapowiadał, że będzie trzymał niemal zerową stopę procentową do połowy 2015 roku i dopóki bezrobocie nie spadnie do 6,5 proc., ale w ostatnim czasie pojawiły się wśród włodarzy polityki pieniężnej głosy iż zakończenie serii zakupów aktywów przez Fed jest raczej bliżej niż dalej.

Krugman przekonuje jednak, że gospodarka USA wciąż potrzebuje każdej pomocy, jaką można jej udzielić.

- Amerykańska gospodarka ożywia się, ale powoli i wciąż doświadcza warunków „depresyjnych” - powiedział. - Prawie cztery miliony ludzi nie ma pracy od ponad roku... nie mieliśmy czegoś takiego od lat 30. ubiegłego wieku... wciąż są znaczne niewykorzystane moce produkcyjne.. wciąż wiele  niewykorzystanych oszczędności – dodał.

Krugman uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie wydatków rządowych i stymulacja w ten sposób gospodarki.

- Wzorst gospodarczy jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich naszych problemów – powiedział Krugman, który pracuje na Uniwersytecie Princeton i jest laureatem Nagrody Nobla.

Krugman nie martwi się o zadłużenie USA, które jego zdaniem w perspektywie 10 lat „nie wygląda tak źle”, a także o inflację, która przy poziomie 3-4 proc. byłaby jego zdaniem „pomocna”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, yahoo.com

Polecane