Gotówki dla banków na pewno nie zabraknie

A-Z Finanse
opublikowano: 02-09-2010, 18:29

Po wczorajszych ekscesach amerykańskich rynków dzisiejszy poranek w Europie wypadł bardzo spokojnie. Wyglądało to trochę tak jakby parkiety na starym kontynencie nie bardzo wierzyły w możliwość utrzymania środowej zwyżki w USA i zawczasu przygotowywały się na ewentualną korektę.

WIG20 w tej atmosferze czuł się o tyle pewnie, że przebity wczoraj poziom 2440 pkt. dawał mu silne wsparcie, które byki wykorzystały w dziennej rozgrywce do uzyskania kilku punktów. Da czasu publikacji danych ten plan kontrowanego wyciągania indeksu sprawdzał się całkiem dobrze.

Sukcesywnie publikowane dane makro nie pomagały dziś graczom w określeniu kierunku. Finalne odczyty europejskiego PKB czy inflacji, były na tyle blisko prognoz i wstępnych danych, że nie wpłynęły na sytuację rynkową. Następnie głos zabrał Europejski Bank centralny, który pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1 proc., ale w konferencji po posiedzeniu Prezes EBC uspokoił inwestorów informacją, że program nieograniczonych pożyczek dla banków będzie utrzymany co najmniej do 2011 roku. Jest to o tyle istotne, że nie trzeba obawiać się kolejnej dużej transzy zwrotu pożyczonego kapitału z banków, która stwarzałaby zagrożenie kolejnego zamrożenia rynku pożyczek międzybankowych, a w konsekwencji wzrostu niepewności i ryzyka bankructwa. Do tego w obecnym stanie nikt nie chce dopuścić. Tym stwierdzeniem Jean Claude-Trichet wszedł nieco w buty Bena Bernanke, który również obstaje przy dostarczaniu rynkowi nieograniczonej gotówki.

Po Europie przyszła kolej na informacje ze Stanów, gdzie tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była zgodna z prognozami, ale i tak bardzo słaba, bo pojawiło się aż 472 tysiące nowych osób bez pracy. Kolejne dwa raporty o kosztach i wydajności pracy rozważane razem były dla rynku neutralne, bo wzrost kosztów był mniejszy niż oczekiwano, ale poza kosztami spadła także wydajność i to o 1,8 proc. W samej końcówce podane zostały jeszcze dane o zamówieniach w USA. W części przemysłowej nie wyglądały one najlepiej, bo zamówienia wzrosły tam zaledwie o 0,1 proc., ale już zamówienia na dobra trwałego użytku powiększyły się o 0,4 proc. Wszystko byłoby dobrze, ale te same zamówienia tylko że już bez środków transportu wyraźnie się skurczyły, bo aż o 3,7 proc. Innymi słowy bez uwzględnienia samolotów i samochodów były wyraźnie pod kreską, a to sygnalizuje problemy przemysłu w przyszłości.

Rynek sam do końca nie wiedział co zrobić z tymi wszystkimi informacji podawanymi na bieżąco i w konsekwencji oglądaliśmy szarpany handel w jedną lub drugą stronę. Udało się zakończyć wzrostami, ale bardziej była to sesja na wyczekiwanie jutrzejszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Na razie na korzyść byków działa powrót WIG20 ponad wsparcie 2440 pkt., ale dopiero przełamanie 2500 pkt. będzie sygnałem powrotu znaczącego optymizmu na parkiet.

Paweł Cymcyk
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: A-Z Finanse

Polecane