Gowin: nauka będzie bliżej biznesu

opublikowano: 09-09-2016, 14:33

Nowe zasady działania NCBR, powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego – resort nauki zmienia strategię. Uwzględnia w niej biznes.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosił strategię rozwoju szkolnictwa i zapowiedział zacieśnienie partnerstwa nauki z biznesem. W zakresie administracji i systemu nauczania powołana ma zostać m.in. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Jej celem będzie większe umiędzynarodowienie polskiej nauki - będziemy się bardziej angażować w międzynarodową współpracę naukową i techniczną.

Jarosław Gowin
WM

- Najlepsze uczelnie świata mają po 10-15 tys. studentów, polskie - Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński - mają ich po 45-50 tys. Przy tak masowym modelu trudno mówić o wysokiej jakości kształcenia, trudno też oczekiwać, aby naukowcy poświęcali wiele czasu na prowadzenie badań naukowych. Chcemy więc wytyczyć nowe ścieżki kariery akademickiej, przyspieszyć awans młodego pokolenia badaczy i tworzyć takie rozwiązania, które będą sprzyjały współpracy uczelni z gospodarką – zaznacza Jarosław Gowin. 

Nacisk zostanie postawiony na partnerstwo nauki z biznesem. Na zlecenie Rady ds. Innowacyjności została opracowana Biała Księga Innowacji, rekomendująca działania na rzecz tworzenia bardziej przyjaznego otoczenia prawnego, instytucjonalnego i organizacyjnego sprzyjającego rozwojowi innowacji. 

- Zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki jest jednym z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Rząd przyjął już przygotowaną przez nasz resort ustawę o innowacyjność. Będzie ona przedmiotem prac Parlamentu od przyszłego tygodnia, liczymy na to, że wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. – wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Reformą zostanie objęte również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). 

- Polska do 2020 r. ma do wydania na badania i tworzenie innowacyjnych technologii 50 mld zł. Trzeba je wykorzystywać skuteczniej niż do tej pory. Zmieniamy zasady recenzowania projektów, upraszczamy i przyspieszamy procedury wydatkowania pieniędzy – mówi Jarosław Gowin.

Niemal połowa tej kwoty – dokładnie 22 mld zł – trafi na rynek właśnie za pośrednictwem NCBR. W tym kontekście istotny będzie np. prowadzony przez NCBR fundusz Bridge VC. Ma on finansować projekty w formie inwestycji kapitałowy, wspierać spółki z sektora MSP i koncepty powstałe w wyniku prac badawczo-rozwojowych. 

Dodatkowo powołany zostanie Narodowy Instytut Technologiczny, którego celem będzie zwiększenie efektywności wykorzystania środków publicznych na B+R. Zadba on również o lepszy transfer wiedzy do gospodarki, co stanowi piętę achillesową obecnego systemu. 

- Ustawa o innowacyjności przewiduje, że uczelnie będą zobowiązywane do przekazywania określonej części dotacji na funkcjonowanie centrów transferu technologii. Oprócz tego w nowym rozporządzeniu o parametryzacji (jednostek naukowych – red.) zwiększamy wagę skuteczności wdrożeń. Będziemy  bardziej doceniać wdrożenia udokumentowane konkretnymi fakturami – zapowiada Jarosław Gowin. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane