GOZ: szanse i zagrożenia

Barbara Warpechowska
opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Przedstawiciele nauki, polityki i biznesu podzielą się wiedzą na temat gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

23 listopada 2017 r. odbędzie się w Warszawie druga konferencja Koalicji Reconomy. Omówione zostaną m.in. korzyści dla konsumentów i przedsiębiorców, płynące ze zmiany w gospodarowaniu zasobami.

— Cieszy nas, że to zagadnienie GOZ jest obecne w przestrzeni publicznej, jednak mamy wrażenie, że ciągle brakuje merytorycznych dyskusji i przekazu do biznesu. Zależy nam na praktycznym ujęciu i pokazaniu gospodarowania odpadami w zrównoważony sposób. Chcemy przekonać przedsiębiorców, że GOZ to przyszłościowa i korzystna dla firm koncepcja — mówi Piotr Bruździak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Stena Recycling. Ekonomista dr Michał Kudłacz, adiunkt w Katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uważa, że należałoby zacząć od ram formalnoprawnych, które pozwoliłyby na wypracowanie procedur, powtarzalnych schematów wdrażanych lokalnie. Tymczasem mamy do czynienia z działaniami doraźnymi i spontanicznymi.

— Problematyka GOZ nie jest jednoznacznie interpretowana, ponieważ w szerszym ujęciu są to wszystkie elementy gospodarki cyrkularnej, które podlegać mogą zużyciu albo wytwarzaniu. W ten sam sposób jak o zasobach energii i odpadach środowiskowych możemy pomyśleć o zasobach ludzkich, przestrzeni czy wiedzy — mówi dr Michał Kudłacz. Dodaje, że współpraca ośrodka nauki z biznesem nie musi mieć charakteru zamkniętego. Z kolei branże BPO nie muszą wspierać rozwoju gospodarczego miasta tylko dzięki zatrudnianiu wykwalifikowanych absolwentów szkół wyższych, ale mogą zapewnić trwały rozwój instytucjonalny.

— Widzimy w turystyce, jak działania na rzecz rozwoju tej branży, które niewątpliwie mają gospodarcze korzyści, jednocześnie przyczyniają się np. do obniżenia jakości życia mieszkańców, spadku bezpieczeństwa, estetyki, funkcjonalności miasta — wskazuje Michał Kudłacz. Gościem specjalnym tegorocznej konferencji będzie Peter Lacy, dyrektor zarządzający w Accenture Strategy, ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, specjalizujący się w gospodarce obiegu zamkniętego oraz prawach konsumenckich. Doświadczeniami podzielą się także przedstawiciele firm, m.in. Steny Recycling, Ikei i Unilevera. Nie zabraknie naukowego spojrzenia na zagadnienie, które przedstawi prof. dr hab. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego. Koalicja na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego Reconomy zrzesza przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, które angażują się w promocję idei zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Powstała z inicjatywy Steny Recycling, Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, Instytutu Innowacyjna Gospodarka, platformy Dekoeko.com oraz przy współpracy firmy doradczej CSR Consulting i bloga konsumenckiego How to Wear Fair. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / GOZ: szanse i zagrożenia