GPT: Jak obniżyć dług publiczny

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 19-10-2013, 05:01

GOSPODARCZY PRZEGLĄD TYGODNIA: Trzeci etap reformy emerytalnej, konsultacje społeczne według wicepremiera Rostowskiego i historyczne porozumienie w USA - to najważniejsze wydarzenia mijających dni w gospodarce.

  • Premier Donald Tusk wybrał się z wizytą na Czarny Ląd. Według nieoficjalnych informacji, pojechał tam, bo rząd przygotowuje się do trzeciego etapu reformy emerytalnej: po rozmontowaniu OFE zabiera się za rozmontowanie ZUS-u. Analitycy Ministerstwa Finansów ustalili bowiem, że najbardziej efektywny dla finansów publicznych jest model afrykański: każdy na emeryturę oszczędza sam. Resort szacuje, że po reformie dług publiczny spadnie o połowę. "To ZUS generuje dług publiczny, a nie OFE, prawda?" - upewniał się premier Tusk u afrykańskich przywódców.
  • Wiceprezes KNF Lesław Gajek stwierdził, że OFE to ważna część rynku kapitałowego i szkoda, że rząd je likwiduje. Te słowa nie spodobały się Jackowi Rostowskiemu. Uznał, że "urzędnik KNF daleko przekroczył swoje kompetencje" i że rolą Komisji jest nadzorować rynki, a nie "zachowywać się jak lobbyści instytucji finansowych". Innymi słowy, KNF pokazał, że nie potrafi bawić się w konsultacje społeczne i wicepremier więcej nie będzie ich zapraszał do zabawy.
  • Premier Tusk ponoć szuka kandydata na nowego ministra finansów wśród bankowców. Podobno proponował tę posadę Mateuszowi Morawieckiemu, prezesowi BZ WBK, i jeszcze jakiemuś innemu szefowi banku. I to jest słuszna koncepcja. Nikt, kto zna się na finansach publicznych, nigdy nie zgodzi się przejąć teraz teki ministra finansów. Lepiej poszukać kandydatów tam, gdzie nie wiedzą, co ich czeka.
  • Fiskalny pat w USA zakończony! Republikanie i Demokraci dogadali się - ustalili, że przez kilka tygodni będzie spokój, a za trzy miesiące znowu zaczną się kłócić.
  • Cytat tygodnia z Bloomberga: "Unii Europejskiej zajęło trzy dekady, żeby zdefiniować, czym jest czekolada, a teraz ma miesiąc, żeby ustalić procedurę upadłościową europejskich banków".
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane