GPT: Największa manipulacja Rostowskiego

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 28-06-2013, 18:29

GOSPODARCZY PRZEGLĄD TYGODNIA: Wicepremier szykuje księgowy trick, w którym prześcignie sam siebie. Zabierze akcje z OFE, za chwile im odda. A dług publiczny dzięki temu spadnie.

  • Zdecydowanym hitem tego tygodnia były oczywiście zmiany w emeryturach. Wicepremier Jacek Rostowski stwierdził, że to OFE odpowiadają za przyrost długu publicznego. Panie premierze, nachodzą pana zarządzający PTE? Przystawiają pistolet i każą się panu zadłużać? Każą emitować obligacje na potęgę? A od czego ma pan BOR? Wystarczyło psami poszczuć, to by nie przyłazili.
Jacek Kowalczyk, dziennikarz
Jacek Kowalczyk, dziennikarz "Pulsu Biznesu" / fot. Grzegorz Kawecki
None
None
  • O tym, że wicepremierowi Rostowskiemu aż krawat z radości się zwija na myśl o aktywach OFE, wiadomo było od dawna. Że będzie chciał położyć łapę na tych 280 mld zł, mówił wielokrotnie. Ale na konferencji wicepremier napomknął o jednej ciekawej sprawie, o której mówi się na razie mało. Wygląda na to, że Jacek Rostowski szykuje księgowy trick, którym prześcignie nawet swoje największe dotychczasowe dzieła.
  • Chodzi o to, co stanie się z akcjami zarządzanymi przez OFE, kiedy trafią w ręce państwa. Otóż wicepremier Rostowski zapowiedział, że rząd nie będzie chciał ich nacjonalizować. Jak stwierdził, rozważa możliwość, aby akcje te ZUS przekazał w zarządzanie... z powrotem do PTE. Co to oznacza? Że aktywa OFE nawet na chwilę nie opuszczą funduszy, ale po wejściu w życie ustawy formalnie staną się własnością ZUS, czyli zostaną przeksięgowane z sektora prywatnego do publicznego i obniżą na papierze dług publiczny. Ta-dam, załatwione! Panie wicepremierze, pan sam te numery wymyśla, czy ma pan jakichś brytyjskich speców od księgowości?
  • Co ciekawe, przez pierwszą godzinę konferencji wicepremier Rostowski przekonywał dziennikarzy, że w PTE pracują platfusy, co nie potrafią zarządzać pieniędzmi. A i tak będzie chciał im powierzyć nasze oszczędności.
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane