GPT: Polacy cieszą się z wariantu cypryjskiego

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 05-04-2013, 14:50

GOSPODARCZY PRZEGLĄD TYGODNIA: Rozbiórki OFE ciąg dalszy, miłosierdzie Polaków i wdzięczność Greków za niemiecką interwencję - to najciekawsze wydarzenia ostatnich dni.

  • Najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia była zapowiedź premiera Donalda Tuska, że "OFE nie muszą za wszelką cenę istnieć". Wygląda na to, że Viktor Orban ma w Polsce więcej fanów, niż się wydawało.
Jacek Kowalczyk, dziennikarz
Jacek Kowalczyk, dziennikarz "Pulsu Biznesu" / fot. (Grzegorz Kawecki)
None
None
  • Polacy są wyjątkowo dobroduszni i współczujący. Kiedy rząd Cypru do łatania dziury budżetowej chciał wykorzystać oszczędności depozytariuszy tamtejszych banków (w tym rosyjskich oligarchów), Polakom serce się krajało i płakali nad losem biednych Cypryjczyków. Ale kiedy polski rząd - zamiast ciąć bzdurne wydatki - chce zasypać dziurę w budżecie sięgając po oszczędności Polaków zgromadzone w OFE, statystyczny Kowalski jest zachwycony, a pomysłowi przyklaskuje cała opozycja. Bo wreszcie ktoś dobierze się do d... tym złodziejom-finansistom.
  • Swoją drogą, OFE dały się ograć ministrowi Rostowskiemu jak dzieci. Po doświadczeniach z 2010 r. powinny wiedzieć, że będzie on tylko czekać na dogodny moment, by zmieszać OFE z błotem. Proponowanie, by emerytura była wypłacana tylko na z góry określony czas, to idealny pretekst dla Jacka Rostowskiego, by zrobić z zarządzających funduszami krwiopijców, którzy żerują na oszczędnościach polskich staruszek.
  • Przeciwnicy OFE rzucą się wkrótce do ataku - że OFE kupują obligacje, że zamknięte koło, że nie stać nas na taki wynalazek itd. Ale jeśli nie jesteśmy w stanie odkładać na czarną godzinę teraz, kiedy na rynku pracy są dwa wyże demograficzne, to jakim cudem ten system emerytalny ma za kilkanaście lat przetrwać okres kryzysu demograficznego?
  • Ale nie samym OFE żyła w tym tygodniu gospodarka. Rosja zaproponowała Polsce, że poprowadzi przez nasz kraj rurę. Technologia widocznie poszła w ostatnich latach do przodu, bo tym razem chcą budować tę rurę po lądzie, a nie normalnie, jak to się zwykle robi - po dnie morza.
  • O co chodzi z tym całym pomysłem? Premier mówi, że pierwsze słyszy i w ogóle się nie zna, a minister skarbu tylko coś tam słyszał z mediów.
  • Ministerstwo Skarbu Państwa wreszcie zdecydowało się uporządkował bałagan w wynagradzaniu prezesów państwowych spółek. Zgodnie z nowymi wytycznymi, rady nadzorcze przed ustaleniem pensji dla prezesa mają najpierw sprawdzać, ile zarabiają analogiczni menedżerowie w spółkach giełdowych. Słusznie, może wreszcie skończy się kombinowanie i zakładanie fikcyjnych spółeczek, żeby prezes mógł dorobić na boku. Szkoda tylko, że nowe zasady mają obowiązywać dopiero nowo zatrudnianych menedżerów. Byłoby ciekawie, gdyby niektórzy obecni prezesi mieli dostać obniżki.
  • Grecja domaga się odszkodowania od Niemiec za straty z czasów II wojny światowej. Rząd w Atenach utajnił na razie kwotę roszczeń, ale opozycyjna partia szacuje je na 162 mld EUR. Jeśli tą samą drogą pójdą Irlandia, Portugalia i Cypr, nawet Niemcy będą potrzebowały wkrótce programu pomocowego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane