GPW: amerykańskie PKB dało impuls do wzrostu

Artur Szymański
opublikowano: 30-10-2003, 15:15

Około 17-pkt dynamicznym wzrostem WIG20 nasi inwestorzy zareagowali na informację, że PKB w USA wzrosło w III kwartale o 7,2 proc. Oczekiwano wzrostu rzędu 6,0 proc. To najszybszy skok od 19 lat!

Tego naszemu rynkowi było trzeba. Dane gospodarcze z Ameryki okazały się znacznie lepsze od oczekiwań, co wyzwoliło drzemiący w polskich inwestorach potencjał do wzrostu. Tuż po publikacji wzrostu amerykańskiego PKB indeks WIG20 wystrzelił ostro w górę i ustanowił maksimum na 1588,5 pkt. Do tak błyskawicznego wzrostu inwestorzy zbierali siły przez ponad dwie godziny poprzedzające publikację danych w Stanach. Przez cały czas popyt utrzymywał indeks największych spółek w okolicach 1565 pkt. Podaż była słaba i nie podejmowała właściwie prób zepchnięcia w dół indeksu.

Rynek prowadzi KGHM, gwiazda dzisiejszej sesji. Kurs kombinatu zyskuje od otwarcia notowań, ale publikacja danych w USA jeszcze bardziej przyspieszyła wzrost wartości akcji miedziowego kombinatu. Teraz akcje zyskują 5 proc. Dziś na nim skupia się uwaga inwestorów, bo wartość obrotu akcjami spółki wynosi już 44 mln zł. Spółce sprzyja wzrost ceny miedzi na światowych rynkach metali. Analitycy rynku prognozują, że niedługo za tonę miedzi trzeba będzie płacić 2050 USD. Tymczasem plan KGHM zakładał, że średnia cena za tonę miedzi w 2003 r. wyniesie tylko 1625 USD. Zanosi się na bardzo dobre wyniki KGHM-u w tym roku.

Dobrze mają się dziś banki. Liderem w sektorze z 3-proc. wzrostem jest BRE Bank, któremu agencja Moody's podwyższyła długoterminowe ratingi oraz perspektywę oceny siły finansowej. BRE zyskuje Drożeją też BZ WBK, BPH PBK i Millennium. Gorzej od rynku zachowuje się TP SA, która rozczarowała poziomem przychodów po III kwartałach. Analitycy nie spodziewają się, by Telekomunikacji udało się w ostatnich trzech miesiącach roku zrealizować prognozę mówiącą o 3-5 proc. wzroście tegorocznej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: amerykańskie PKB dało impuls do wzrostu