GPW czwarty raz z rzędu traci, nadal dzięki TPSA

IŁAWSKIE ZAKŁADY NAPRAWY SAMOCHODÓW SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 11-06-2001, 16:50

WARSZAWA (Reuters) - Spadek kursu akcji Telekomunikacji Polskiej SA do poziomu najniższego od stycznia 2000 roku przyczynił się do czwartych z rzędu zniżek na warszawskiej giełdzie, uważają maklerzy.

Na najbliższych sesjach sytuacja na warszawskim parkiecie może się ustabilizować. Zdaniem analityków inwestorzy prawdopodobnie kupować przecenione akcje, jednak obroty będą niewielkie z powodu święta Bożego Ciała w czwartek.

Indeks WIG 20 spadł o 2,1 procent do 1.318,7 punktu i był jedynie dwa punkty powyżej najniższego poziomu od dwóch lat, jaki zanotował na początku kwietnia. Tech WIG spadł o 2,9 procent do 818,7 punktu, osiągając najniższy poziom w swojej historii.

Akcje TPSA spadły o 2,6 procent do 18,5 złotego, a obroty akcjami tej spółki stanowiły jedną czwartą procent całkowitych poniedziałkowych obrotów. Zdaniem analityków, zagraniczni inwestorzy sprzedawali akcje TPSA obawiając się rozwoju sytuacji politycznej oraz wydarzeń w samej spółce.

Inwestorów niepokoi przebieg rozmów resortu skarbu i France Telekom na temat możliwości dokupienia przez Francuzów akcji TPSA. Obecnie France Telekom łącznie z Kulczyk Holding dysponuje 35-procentowym pakietem polskiego telekomu.

"Najważniejszą rzeczą dla inwestorów są teraz przeciągające się negocjacje zwłaszcza, że ministerstwo skarbu jest teraz pod presją" - powiedział Piotr Kajczuk analityk z IDM Kredyt Banku.

France Telecom poinformował, że nie zamierza kupić dodatkowych 10 procent akcji TPSA po prawie 40 złotych, czyli prawie dwukrotnie więcej od ceny giełdowej. Jednak resort ma nadzieje dogadać się z francuską spółką by uratować budżetowe plany przychodów z prywatyzacji.

W poniedziałek o 2,8 procent do 175 złotych spadły również akcje Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) po tym jak spółka podała, że francuski Credit Agricole otrzymał wyłączność na negocjacje w sprawie kupna większościowego pakietu.

Zdaniem analityków dzisiejszy spadek EFL-a jest wynikiem realizacji zysków. Od początku roku akcje spółki zyskały na wartości około 90 procent.

((Christopher Borowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IŁAWSKIE ZAKŁADY NAPRAWY SAMOCHODÓW SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW czwarty raz z rzędu traci, nadal dzięki TPSA