GPW daleko w rankingu ryzykownych

Zmienność notowań w Warszawie była w ostatnim miesiącu wysoka, ale tak mierzone ryzyko jest na wielu innych rynkach dużo większe.

Giełda w Warszawie znalazła się na 22. miejscu wśród najbardziej ryzykownych rynków świata, wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę doradczą Bespoke Investment Group. W czołówce rankingu znalazły się wychodzące z kryzysu kraje południa Europy oraz wiele parkietów z krajów rozwijających się.

Wśród rynków z największymi wahaniami są giełdy z krajów, które restrukturyzowały zadłużenie, którym grożą międzynarodowe sankcje albo które borykają się z przegrzewającymi się rynkami nieruchomości. Tymczasem do podwyższonej zmienności na giełdzie w Warszawie przyczyniły się reforma systemu emerytalnego oraz bliskość konfliktu na Ukrainie.

Najbardziej ryzykowne okazało się inwestowanie w Argentynie. Kraj prowadził batalię sądową z inwestorami, którzy nie uznawali zasad restrukturyzacji zadłużenia sprzed 14 lat. W dniu ogłoszenia niekorzystnego wyniku główny indeks giełdy w Buenos Aires spadł o 12 proc. Tymczasem ogromne wahania na giełdzie w Dubaju to skutek rozgrzania rynku nieruchomości w będącym największym bliskowschodnim hubem biznesowym mieście.

Od szczytu z początku maja dubajskie akcje straciły jedną czwartą wartości, po tym jak od początku tego roku podrożały prawie o 60 proc. Wśród najbardziej ryzykownych rynków znalazła się Rosja, której grozi nałożenie sankcji w związku z zaangażowaniem w kryzys na Ukrainie, oraz Japonia, gdzie ceny aktywów są w ogromnej mierze uzależnioneod nadzwyczajnego łagodzenia polityki przez bank centralny.

Wśród 25 najbardziej ryzykownych rynków znalazły się aż cztery spośród pięciu krajów PIIGS, które najmocniej dotknął kryzys w strefie euro. Warto zauważyć, że w większości przypadków ponoszenie przez inwestorów zwiększonego ryzyka zostało wynagrodzone. Wśród nielicznych bardzo zmiennych rynków, których indeksy są w tym roku pod kreską, znalazły się Rosja (-5 proc.), Brazylia (-4 proc.) oraz Japonia (-6 proc.). Marne wynagrodzenie za ryzykowanie otrzymali polscy inwestorzy. Od początku roku WIG zyskał zaledwie 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu