GPW dostrzegła znaczenia drobnych

opublikowano: 17-05-2020, 22:00

Powrót inwestorów indywidualnych na parkiet od razu znalazł odzwierciedlenie w wynikach giełdy. Zarząd myśli więc o tym, jak ich zatrzymać.

W pierwszym kwartale 2020 r. wskaźnik obrotowości na rynku akcji warszawskiej giełdy (tzw. velocity) osiągnął 48,8 proc., czyli poziom nienotowany od lat. Zazwyczaj kwartalne velocity wynosi nieco ponad 30 proc., sporadycznie przekraczając 40 proc., ale i tak w mniejszej skali niż miało to miejsce na początku 2020 r. Wzrosła nie tylko liczba transakcji, ale również średnia opłata, jaką giełda pobiera na rynku akcji (o 30 proc.). Spora w tym zasługa inwestorów indywidualnych, którzy przy okazji koronawirusowego krachu gremialnie rzucili się do zakładania nowych rachunków i handlu na giełdzie.

ODKRYCIE:
ODKRYCIE:
Matek Dietl, prezes GPW, zwraca uwagę, że ostatni wzrost zainteresowania giełdą ze strony inwestorów indywidualnych wiązał się nie tylko z klasycznymi instrumentami obrotu, jakimi są akcje czy obligacje, ale też produktami strukturyzowanymi.
Fot. Marek Wiśniewski

— Dzięki temu transakcje były mniejsze wartościowo, ale dla nas bardziej rentowne — przyznaje Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nie tylko akcje

Tylko w marcu 2020 r. liczba rachunków maklerskich wzrosła o 28,8 tys., czyli najbardziej od dziewięciu lat. W pierwszym miesiącu drugiego kwartału przybyło ich 18,1 tys., ale to również był poziom notowany ostatnio niemal dekadę temu.

— Chcielibyśmy, by zainteresowanie giełdą się utrzymało, ale trudno wyrokować, co będzie dalej — mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

GPW liczy jednak, że obniżone stopy procentowe, a co za tym idzie symboliczne oprocentowanie lokat bankowych sprawi, że osoby prywatne będą z większym zaciekawieniem spoglądać na parkiet. Z tego co mówią przedstawiciele GPW, wynika, że w ostatnich tygodniach detaliczni klienci biur maklerskich zwiększyli zainteresowanie tymi segmentami rynku giełdowego, które do tej pory pozostawały na marginesie. Chodzi m.in. o różnego rodzaju certyfikaty strukturyzowane. Ich emitentami są głównie holenderski ING Bank oraz austriacki Raiffeisen Centrobank, ale też amerykańskiGoldman Sachs czy francuskie Société Générale. Te instrumenty pozwalają przez GPW uzyskać ekspozycję na rynki surowcowe i indeksy najważniejszych giełd świata. Zarabiać można przy tym nie tylko na zwyżkach, ale również na spadkach cen instrumentów bazowych — np. ropy czy złota.

— Mamy wrażenie, że przez długi czas inwestorzy nawet nie wiedzieli, jak wiele jest instrumentów, w które mogą na GPW zainwestować. Ta różnorodność będzie przez nas obecnie promowana przez działania edukacyjne. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się inwestorów indywidualnych zatrzymać — mówi Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.

— Oprócz deklaracji przy okazji ogłaszania różnych strategii to tych działań edukacyjnychpo stronie samej giełdy dotychczas wiele nie widziałem. Główny problem to defragmentacja wiedzy, brak jednego miejsca z kompleksową informacją o tym, jak budować portfel czy jak analizować rynek. Początkujący zawsze muszą zapłacić frycowe, ale brakuje informacji o tym, na co zwracać uwagę, by w dłuższym horyzoncie czasowym na rynku funkcjonować. Edukacja często sprowadza się do informacji o tym, co jakaś instytucja chce sprzedać. Tak naprawdę to jest jakaś porażka naszego rynku, że oferty edukacyjnej dla tych początkujących nie mamy — mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

W dłuższej perspektywie

GPW jest nie tylko operatorem rynku, ale też spółką na nim notowaną. Dla tych, którzy patrzą na jej akcje jako na inwestycję, utrzymanie na parkiecie inwestorów indywidualnych też nie jest bez znaczenia. GPW deklaruje bowiem utrzymanie, a nawet wzrost dywidend.

Gotówkę, którą dysponuje (422 mln zł na koniec pierwszego kwartału 2020 r.) będą jednak pochłaniać inwestycje w nowe obszary działalności (jak np. rynek rolny). Nawet jeśli okażą się sukcesem, na ich rentowność trzeba będzie jednak poczekać. Tymczasem obniżki stóp procentowych sprawiły, że to, co pozostanie w kasie GPW, będzie coraz mniej amortyzować wahania wpływów z działalności. Według Łukasza Jańczaka, analityka Ipopemy, jest to jednak kwestia, która zacznie rzutować na postrzeganie GPW jako inwestycji dopiero za trzy lata.

— Wtedy nastąpi już ubytek przychodów związany z wygaśnięciem części certyfikatów, którymi obraca się obecnie na Towarowej Giełdzie Energii, oraz nastąpi kumulacja wydatków inwestycyjnych. Nie wiadomo, co nowe projekty będą dodawać do przychodów, podobnie jak trudno oceniać, jaka będzie aktywność inwestorów na rynku finansowym. Na razie zakładam, że po 2,40 zł na akcję, które rekomendował zarząd GPW do wypłaty w 2020 r., dywidenda wzrośnie rok później do 2,50 zł, a w 2021 r. być może do 2,60 zł — komentuje Łukasz Jańczak.

15,3 proc. O tyle rok do roku wzrosły w pierwszym kwartale przychody GPW

19,7 proc. …o tyle zysk netto…

29,8 proc, …a o tyle EBITDA.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane