GPW dźwiga się z pięciomiesięcznych dołków

Czwartkowy handel na warszawskim parkiecie inwestorzy rozpoczęli od prób odrabiania strat z wczorajszej przeceny.

Kupujący koncentrują się na największych spółkach, którym pomaga odbicie na głównych giełdach zachodnioeuropejskich. Po ponad dwóch godzinach handlu WIG20 zyskuje 0,4 proc., odbijając się z pięciomiesięcznych minimów. Tanieje jednak dokładnie tyle samo spółek, co drożeje (po dziewięć). Indeks w górę ciągnie TPSA (+2,0 proc.), której notowania ubijają jedenastoletnie minima. Wczoraj spółka wygrała przetarg na dostawę i wdrożenie scentralizowanej infrastruktury publicznych służb zatrudnienia. W górnej części tabeli znalazły się spółki paliwowe. Kurs Lotosu rośnie o 2,2 proc., a notowania PKN Orlen idą w górę o 1,2 proc.

0,3 proc. traci jednak PZU. Nie pomaga podniesienie przez Citigroup rekomendacji dla spółki z "neutralnie" do "kupuj". O 1,8 proc. zniżkują notowania Synthosu (-1,8 proc.). Inwestorzy postanowili zrealizować zyski po tym jak walne spółki uchwaliło wypłatę dywidendy w wysokości 0,76 zł na akcję.

Dna wciąż znaleźć nie mogą średnie spółki. mWIG40 traci 0,4 proc., a sWIG80 balansuje wokół kreski. Po wczorajszym wyrównaniu czteromiesięcznych minimów odbija się za to WIG Deweloperzy (+0,4 proc.). To w dużej części zasługa Dom Development (+11,8 proc.), który odrobił całość strat z ostatnich dwóch miesięcy. Spółka chce wypłacić 3,68 zł dywidendy na akcję z zysku za ubiegły rok, a w I kwartale emitent sprzedał 339 mieszkań, już po odliczeniu rezygnacji. Z okolic dziesięcioletnich minimów odbijają się notowania Polimeksu Mostostal (+6,5 proc.). Spółka wypowiedziała układ zbiorowy pracy. Posunięcie jest częścią wdrażanego programu naprawczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / GPW dźwiga się z pięciomiesięcznych dołków