GPW: Gracze myślą już o świętach

Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
opublikowano: 15-12-2008, 17:06

W poniedziałek GPW odrabiała straty poniesione w końcówce ubiegłego tygodnia. Spokojne zachowanie innych rynków europejskich oraz wzrosty na rynkach azjatyckich pozwoliły inwestorom rozpocząć nowy tydzień w dobrych nastrojach.

Od początku sesji spośród warszawskich blue chipów pozytywnie wyróżniały się walory banku PKO BP, dzięki mocnym wzrostom cen ropy (przed decyzją OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia surowca). Zyskiwały także spółki paliwowe i surowcowe m.in. Orlen i KGHM. Po porannym chwilowym osłabieniu indeks WIG20 przez kolejne godziny systematycznie piął się w górę i pod koniec dnia dotarł w okolice 1800 punktów.

Dzień zdominowała nadzieja inwestorów, że amerykańska administracja prezydenta George'a W.Busha pomoże firmom motoryzacyjnym w USA. Mniejszą rolę odegrały publikowane dane makroekonomiczne. Na początku pojawiły się dane z Polski o inflacji, zatrudnieniu i wynagrodzeniach, które były zbliżone do rynkowych oczekiwań i nie wywołały ruchów na rynku walutowym i GPW.

Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku doniesień z USA. Indeks NY Empire State, który obrazuje aktywność sektora wytwórczego w rejonie Nowego Jorku spadł do rekordowego poziomu -25,76pkt., ale był lepszy od oczekiwań. Słabsze okazały się natomiast dane o produkcji przemysłowej w listopadzie w USA, która spadła o 0,6%. Pomimo spadków na początku sesji na Wall Street nasz rynek do końca sesji utrzymał wcześniejszy optymizm. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył dzień wzrostem o 2,30%, mWIG40 zyskał 0,55%, a indeks sWIG80 spadł o 0,47%. Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły niecałe 800 mln złotych.

Tydzień na GPW rozpoczął się optymistycznie, ale obroty rzędu 790 mln złotych mówią same za siebie. Zbliżający się okres świąteczny nie sprzyja wzmożonej aktywności inwestorów. Można spodziewać się, że w tym tygodniu czekają nas sesje wzrostowe przeplatane spadkowymi. Wciąż nie rozstrzygnięta pozostaje sprawa dotycząca pomocy dla sektora motoryzacyjnego w USA, która będzie negatywnie wpływała na postawę graczy. Dodatkowo należy pamiętać o wygasającej w piątek grudniowej linii instrumentów pochodnych na całym świecie, która raczej nie będzie sprzyjać wzrostom.

Maciej Dyja
Główny Analityk Gold Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance

Polecane