GPW: indeks blue chipów nie może przerwać serii spadków

Sebastian Gawłowski
22-01-2003, 10:42

Początek sesji na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem przewagi spadków. Sprzedający ponownie dążą do przetestowania średnioterminowego wsparcia dla indeksu WIG 20 w strefie 1160 pkt. Podaż koncetruje się na papierach PKN Orlen. Rafineryjne akcje spadają o 1,7 proc., czemu towarzyszy największa aktywność inwestorów spośród wszystkich blue chipów.

Bliskość wsparcia mobilizuje kupujących do wiekszego zaangażowania na rynku. popyt wykazuje większą aktywność niż na poprzednich sesjach. Ponownie relatywnie lepiej od rynku zachowuje się sektor informatyczny z Prokomem i Softbankiem na czele. Na plusie notowani się ulubieńcy zarządzających funduszami, czyli Kęty i Świecie. Impet podaży zelżał również na bankach.

Jednak w tym przypadku efekty dotychczasowej przeceny nie pozwalają na większy optymizm jeśli chodzi o inwestycje w walory instytucji finansowych.

Sytuacja indeksu WIG 20 po ostatnich spadkach dojrzała do wzrostowego odbicia. Trudno jednak być większym optymistą w obliczu zarówno doniesień z rodzimego podwórka (banki), jak i napiętej sytuacji na światowych rynkach (Irak). Na wczorajszej sesji popyt powstrzymał spadki w strefie wsparcia na poziomie 1160 - 1170 pkt. Jego przebicie byłoby równoznaczne z rozpoczęciem średnioterminowego trendu spadkowego na GPW. Notowania mogłaby poprawić gra pod obniżkę stóp, która staje się bardzo prawdopodobna, po ostatnich danych o produkcji przemysłowej.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: indeks blue chipów nie może przerwać serii spadków