GPW: Indeksy dryfują w bok przy niskich obrotach

Artur Szymański
03-02-2004, 15:35

Popołudniowa część sesji nie wnosi nic nowego do przebiegu wydarzeń. Wahania indeksów są symboliczne, czemu towarzyszą niskie obroty. Jednym słowem: nuda.

Wzrosty z piątku i poniedziałku nie zdołały więc zmienić negatywnego obrazu rynku po środowym wybiciu dołem z konsolidacji i przełamaniu linii krótkoterminowego trendu wzrostowego. Optymizm nie utrzymał się długo. Zgodnie z oczekiwaniami WIG20 nie pokonał luki bessy 1657-1674 pkt co natychmiast wywołało spadek. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że spadek odbywa się przy wyraźnie mniejszych niż wczoraj obrotach. Na nieco ponad pół godziny przed końcem handlu obroty przekroczyły dopiero 200 mln zł.

O ile wczoraj KGHM była lokomotywą wzrostu, o tyle dziś spółka ciągnie rynek w dół. Inwestorzy postanowili zrealizować pokaźne zyski. W ostatnich trzech dniach walory lubińskiego kombinatu zyskały aż 13 proc. We wtorek papiery miedziowego kombinatu tanieją ponad 4 proc. Spora w tym zasługa Andrzeja Szczepka, wiceprezesa firmy, który powiedział, że obecna sytuacja na giełdzie sprzyja dalszej prywatyzacji Polskiej Miedzi. Jego zdaniem, jest obecnie dobry moment, żeby skarb państwa sprzedał pakiet akcji, bo przecież cena akcji na giełdzie jest dobra. Wizja podaży akcji spółki sprawiła, że cena już taka dobra nie jest. Skarb państwa posiada 44 proc. akcji KGHM wartych około 2,4 mld zł.

Kiepski dzień mają banki, a Millennium w szczególności. Spółka prezentuje się gorzej od rynku, którego akcje spadają dwukrotnie więcej niż WIG20. Spółce nie przysłużył się opublikowany wczoraj raport analityczny CA IB, w którym zalecono redukowanie pozycji na walorach emitenta. Z banków tworzących WIG20 zyskuje tylko BZ WBK.

Inwestorzy, którzy nie zamierzają składać broni powinni skupić uwagę na spółkach mniejszych. Prawie 4 proc. drożeją akcje browaru Brok-Strzelec. Poinformował on, że emisja akcji – oceniona przez rynek jako kontrowersyjna – zakończyła się sukcesem. Inwestorzy objęli wszystkie oferowane im 25 mln akcji. Dzięki temu spółkę zasili strumień 47,5 mln zł, które zostaną przeznaczone głównie na restrukturyzację zadłużenia. Sukces emisji zwiększa szanse na zrealizowanie tegorocznej prognozy wyników zakładającej wypracowanie 4,6 mln zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży rzędu 162 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Indeksy dryfują w bok przy niskich obrotach