GPW: KGHM trzyma rynek na plusie

Sebastian Gawłowski
04-02-2004, 10:59

Sesja rozpoczęła się spadkiem, jednak początkowy bezruch został wykorzystany do wyciągnięcia indeksów na niewielkie plusy. Ponownie główną rolę odgrywa KGHM, który obecnie rośnie ponad 1 proc. decydując o obliczu rynku. Na pozostałych spółkach aktywność jest śladowa.

Zachowanie indeksu największych spółek zależy w dużym stopniu od jednej spółki - KGHM, który od dłuższego czasu niepodzielnie dzierży pałeczkę lidera rynku. Tym razem było podobnie, a pretekstem do wzrostów miedziowych akcji była zapowiedź bardzo dobrych wyników i wzrosty ceny surowca. Sielankę zepsuł przedstawiciel zarządu spółki, który publicznie stwierdził, że teraz jest dobry moment na sprzedaż akcji przez Skarb Państwa. To musiało bardzo negatywnie podziałać na rynek. Trzeba przyznać wiceprezesowi, że może mieć sporo racji mówiąc że teraz jest najlepszy moment do sprzedaży akcji KGHM. Kurs jest blisko historycznych maksimów, kończy się cykliczny okres koniunktury na rynku miedzi, a władze nastawione na krótkoterminową maksymalizację zysków, zapominają o przygotowaniu strategii w długim i niepewnym horyzoncie czasu.

Bez zmian notowana jest Telekomunikacja Polska, która wczoraj podała dane dotyczące wzrostu przychodów. Zwyżka o 1,9 proc. była zgodna z niezbyt wygórowanymi oczekiwaniami rynku i skorygowanymi prognozami zarządu. Odbija Świecie, którego kurs został ostatnio mocno przeceniony. Ulubieniec inwestorów tym razem nie zdołał powtórzyć dynamiki wyników w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Słabo prezentują się banki. Wśród firm informatycznych wybija się Softbank. Grupa PZU przekroczyła 5 proc. na WZA spółki.

Wczorajsze notowania potwierdziły, że zwyżki z poprzednich trzech dni były jedynie korektą silnej przeceny z ubiegłej środy. Konsekwencją tego spadku było wybicie dołem ze styczniowej konsolidacji tuż poniżej 1700 pkt na WIG 20. Spora luka bessy z tego dnia (górny poziom 1675 pkt) zatrzymała nieprzekonujące zwyżki, które można traktować jako ruch powrotny po wygenerowaniu sygnału sprzedaży. Zapowiada to w najbliższym czasie spadek w okolice 1600 pkt na WIG 20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: KGHM trzyma rynek na plusie