Czytasz dzięki

GPW: Kolejny dzień spadków głównych indeksów

PAP
opublikowano: 16-09-2020, 18:47

Indeksy giełdowe WIG i WIG20 po raz trzeci w tym tygodniu zakończyły sesję pod kreską. Dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki, w rozmowie PAP Biznes zwraca uwagę, że indeksowi blue chipów cały czas ciąży sektor bankowy i paliwowy.

"Od kilku tygodni WIG20 znajduje się w trendzie bocznym z lekką tendencją spadkową. Środowa sesja potwierdza, że inwestorzy z warszawskiego parkietu przyjęli postawę wyczekiwania. Prawdopodobnie inwestorzy oczekują tego, co wydarzy się na jesieni na rynkach amerykańskich po wyborach prezydenckich w USA. Krajowi inwestorzy mogą obawiać się większych spadków po wyborach w USA, które najpewniej negatywnie odbiją się na polskich akcjach" - powiedział PAP Biznes Tomasz Czarnecki.

"Indeksowi blue chipów cały czas ciąży sektor bankowy, przed którym analitycy rysują negatywne scenariusze na najbliższe 1-2 kwartały. Z kolei sektor paliwowy ugina się pod ciężarem niewiadomych w związku z szerokimi planami przejęć ogłoszonymi przez PKN Orlen" - dodał.

Na zamknięciu w środę WIG20 spadł 0,33 proc. do 1.738,10 pkt., WIG zniżkował 0,31 proc. do 49.882,70 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,29 proc. do 3.566,23 pkt., a sWIG80 stracił 0,02 proc. do 14.249,93 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 810 mln zł, z czego 659 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (140 mln zł) oraz JSW (86 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX był w okolicy wczorajszego zamknięcia, a S&P 500 zwyżkował 0,23 proc.

Na warszawskim parkiecie większość indeksów sektorowych - 8 z 15 - zakończyło sesję pod kreską. Najmocniej w dół poszły WIG-leki (-4,5 proc.) oraz WIG-budownictwo (-1,9 proc.).

Z kolei najmocniej zyskał sektor spożywczy (1,86 proc.).

Liderem środowych zwyżek w WIG20 została Jastrzębska Spółka Węglowa i była to szósta wzrostowa sesja spółki z rzędu.

"Gwiazdą ostatnich sesji na GPW jest JSW. Nie inaczej było i środę, gdy spółka podrożała o 11,5 proc. Jest to wynik decyzji Komisji Europejskiej o wpisaniu węgla koksującego na listę surowców strategicznych. Od 1,5 tygodnia walory JSW zachowują się rewelacyjnie. Spółce sprzyja również jej sytuacja techniczna" - ocenił Tomasz Czarnecki.

Podczas sesji podano, że analitycy Ipopema Securities, w raporcie z 9 września podwyższyli rekomendacje dla Cyfrowego Polsatu oraz Play Communications do "kupuj". Oszacowano wartość godziwą akcji Cyfrowego Polsatu na 33 zł, a Play na 35 zł. W środę akcje Cyfrowego Polsatu poszły w górę o 2,13 proc. do 26,8 zł, a Playa o 1,36 proc do 26,9 zł.

Dodatkowo w trakcie sesji Play poinformował, że możliwe ograniczenia dla Huawei we wdrażaniu usług 5G przez P4 sp. z o.o. oznaczać będą dodatkowe łączne inwestycje w wysokości ok. 0,9 mld zł w perspektywie 7-letniej.

Trzeci największy wzrost w indeksie blue chipów był udziałem LPP - w górę o 1,93 proc.

Nad kreską o 0,57 proc. sesję zakończyły akcje CD Projektu. Była to pierwsza wzrostowa sesja producenta gier komputerowych w tym tygodniu. W poniedziałek spółka straciła 3 proc., a we wtorek spadła o 3,4 proc.

Po wtorkowej sesji PGE podała, że strata netto grupy, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniosła w pierwszej połowie 2020 roku 688 mln zł wobec 1.702 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki. W środę akcje PGE zniżkowały 2,28 proc.

Pod kreską o 3,55 proc. znalazło się również CCC i była to największa przecena w WIG20. Po wtorkowej sesji, spółka poinformowała, że zawarła term sheet umowy kredytu rewolwingowego do kwoty 250 mln zł z instytucjami finansującymi grupę.

Po raz czwarty z rzędu - tym razem 1,89 proc. - stracił na wartości Lotos. Paliwowa spółka znajduje się obecnie na tegorocznych minimach, a także osiągnęła poziomy ze stycznia 2017 r.

Pod kreską sesję zakończyły wszystkie banki.

Po raz piąty z rzędu stracił indeks mWIG40. Pozytywnie w tym indeksie wyróżniały się Biomed Lublin, który urósł o 2,99 proc., a także PlayWay - w górę o 2,97 proc.

W indeksie średnich spółek najgorzej radził sobie Mabion, który straci 21,23 proc. Tym samym biotechnologiczna firma, przerywała serię pięciu wzrostowych sesji.

Istotnej przeceny akcji doświadczyli także akcjonariusze Budimeksu (-4 proc.) oraz Mercatora (-3,55 proc.).

Z sWIG80 najbardziej zwyżkowała Lubawa, która wzrosła o 5,34 proc., a także Polski Bank Komórek Macierzystych, kończący sesję wzrostem o 4,45 proc.

Z indeksu małych spółek najmocniej potaniały Trakcja (-5,87 proc.) oraz Oponeo (-5,78 proc.).

Na szerokim rynku, przy obrotach wynoszących ponad 1,6 mln zł, akcje Sunex straciły 9,27 proc. We wtorek, po publikacji wyników finansowych, spółka wzrosła o ponad 25 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane