GPW: końcowka sesji należała do byków

Marek Druś
08-11-2001, 16:41

Czwartkowa sesja na GPW rozpoczęła się wprawdzie niewielkim wzrostem głównych indeksów, ale wkrótce potem zaczęły one spadać. Zmiany miały jednak umiarkowany charakter, a nastroje poprawiały się w miarę zbliżania się do momentu, w którym Europejski Bank Centralny miał przekazać swoją decyzję w sprawie stóp procentowych.

Decyzja o pół procentowej obniżce stóp, która zapadła na ok. dwie godziny przed zakończeniem sesji w Warszawie, spowodowała skokowy wzrost indeksów. Po chwili powróciły one do poprzedniego poziomu, aby kontynuować niemal do zakończenia notowań umiarkowany ruch w górę. Ostatnie minuty sesji przyniosły atak popytu, który mocno podniósł ceny większości blue chipów.

Największe zaangażowanie inwestorów przypadło na akcje telekomów. Największą zmienność wykazywał kurs Netii, która w środę przedstawiła fatalne wyniki III kwartału. Akcje spółki taniały w trakcie sesji nawet o 17 proc., jednak poprawa nastrojów rynku w drugiej części notowań spowodowała, że na zamknięciu drożały one o blisko 6 proc.

Zdrożały akcje Elektrimu. Według prasy spółka porozumiała się z PZU Życie w sprawie wykupu obligacji o wartości 200 mln zł.

Od początku sesji drożały akcje Optimusa. W środę prezes spółki zapowiedział poprawę jej wyniku finansowego w czwartym kwartale oraz zwiększenie sprzedaży komputerów, która ma być lepsza od osiągniętej w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Stosunkowo słabo zachowywały się banki. Większość spółek sektora notowało dość umiarkowane zmiany kursów. Nie dotyczyło to jednak Pekao SA, na akcje którego wzrósł wyraźnie popyt w ostatnich minutach sesji.

O kilkanaście procent zdrożały akcje Mieszka. Niewykluczone, że część giełdowych graczy spekuluje pod ogłoszenie wezwania na akcje spółki przez Elite Polska.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GPW: końcowka sesji należała do byków