GPW może dziś walczyć o przebicie kluczowych oporów

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets, ISBNews
opublikowano: 08-03-2016, 08:49

Poranny komentarz GPW: Warszawskie indeksy zbliżają się do kluczowych poziomów oporu. Dziś poznamy siłę kupujących.

‎‎‎Pomimo bardzo słabych danych o eksporcie Chin, giełda w Warszawie może walczyć o przebicie kluczowych oporów. Dane dotyczące produkcji przemysłu z Niemiec były bardzo dobre i dzisiaj brak już jest ważniejszych odczytów danych ekonomicznych. Poznamy więc prawdziwą siłę kupujących.

Po odrobinę słabszej sesji w USA i‎ niewielkich spadkach w Azji, inwestorzy mogą chwilowo stracić zapał do kupowania. Spadek PKB w Japonii był mniejszy niż oczekiwano, ale doniesienia z Chin, szczególnie te w zakresie eksportu, były szokująco słabe. Rok do roku chiński eksport był najniższy od sześciu lat i spadł o 25%. Dla pewnej równowagi poznaliśmy właśnie dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech za ostatni miesiąc. Tutaj z kolei mieliśmy zaskoczenie in plus, ponieważ zamiast oczekiwanego marginalnego wzrostu o 0,5% produkcja wzrosła o 3,3%.

Ogólnie warszawska giełda wydaje się obecnie być wyraźnie mocniejsza od zachodnich parkietów. Ceny akcji na GPW są rozpędzone i nawet w sytuacji niezdecydowania na innych rynkach inwestorzy w Warszawie są w stanie sami decydować o swoich losach.

W przypadku dalszych wzrostów, należy zwrócić uwagę na bliskie, istotne opory. Są to poziomy z grudnia, zarówno na WIG jak i WIG20, odpowiednio 47 182 i 1 907 pkt. Przebicie tych oporów może otworzyć drogę do kontynuacji dynamicznych wzrostów. Co najważniejsze, wtedy ostatnie 3 miesiące notowań będzie można potraktować jako akumulację akcji i wyraźne odwrócenie spadków w średnim terminie. Taką tezę potwierdzą relatywnie znacznie wyższe obroty we wspomnianym okresie. Pomimo jednak, że wskazane poziomy są blisko, ich sforsowanie w czasie jednej tylko sesji byłoby nie lada wyczynem.

Klienci CMC Markets wydają się wierzyć w dalsze wzrosty, ponieważ na noc w znakomitej większości pozostawili otwarte pozycje na wzrost. ‎Ok. 4/5 inwestorów zaangażowanych w kontrakt CFD Poland 20 ma otwarte pozycje długie.

Dzisiaj nie czekają nas odczyty danych ekonomicznych, które przy niewielkim odchyleniu od oczekiwań mogłyby zmienić obraz rynku. Jedyną istotną informacją, której nie należy przeoczyć, jest PKB Unii, który poznamy o godz. 11:00 - oczekiwana jest zwyżka o 0,3% kwartał do kwartału.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets, ISBNews

Polecane