GPW na razie nie będzie rosnąć

  • Michał Błasiński
opublikowano: 05-05-2013, 13:58

Według analityków DM PKO BP, WIG20 powróci na ścieżkę zwyżek w drugiej połowie roku.

Zdaniem DM PKO BP, drugi kwartał na rynku akcji będzie słaby. Analitycy spodziewają się, że w 3-miesięcznym horyzoncie czasowym indeks WIG20 będzie znajdował się w konsolidacji. Zasięg wahań powinien zawierać się w przedziale +/— 3 proc., czyli w okolicach 2220-2340 pkt. Jednak druga połowa roku powinna przynieść poprawę nastrojów.

Zobacz także
fot. Puls Biznesu, Tomasz Raś
fot. Puls Biznesu, Tomasz Raś
None
None

Jest szansa, że WIG20 powróci do pułapu 2600 pkt. — Po osiągnięciu cyklicznego dołka w I kwartale 2013 r. oczekujemy stopniowego ożywienia gospodarczego w efekcie wzrostu realnego dochodu do dyspozycji, niższych stóp procentowych oraz oczekiwanego ożywienia na świecie — uzasadniają specjaliści DM PKO BP.

— Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem są selektywne zakupy i wykorzystanie spadków i niepewności do wzmocnieniadługoterminowych fundamentów portfela — dodają analitycy. Analitycy DM PKO BP zwracają uwagę, że w tym roku spółki notowane na warszawskim parkieciehojnie dzielą się zyskami (DM PKO BP podaje, że średnia stopa dywidendy dla blue chipów wynosi 5,1 proc.).

W środowisku spadających stóp procentowych wysokie premie dla akcjonariuszy powinny stanowić solidne wsparcie dla notowań. Poza tym, niskie oprocentowanie depozytów bankowych będzie skłaniało inwestorów do przesuwania kapitału w kierunku bardziej ryzykownych aktywów, czyli na rynek akcji.

Zdaniem analityków, polskie papiery pozostają tanie. Dla WIG20 wskaźnik P/E na 2013 r. spadł z 12,4 na początku tego roku do 11,6 obecnie.

Według DM PKO BP, rynkowe wyceny polskich akcji w znacznym stopniu uwzględniają pogorszenie wyników finansowych. Największym ryzykiem dla ewentualnego pogłębienia spadków mogą być globalne zawirowania. W przypadku czarnego scenariusza największe znaczenie może odegrać pogłębienie spowolnienia gospodarczego w Chinach oraz dalsza przecena surowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane