GPW pogłębia dołek, ale kurs Oponeo wystrzelił

GRA
opublikowano: 21-01-2009, 10:44

Fatalne nastroje panują na GPW. Z jednej strony inwestorzy są rozczarowani Obamą, z drugiej wystraszyli się prognoz BRE Banku. Mocno traci cały sektor bankowy. Drastycznie spada też wycena Banku Handlowego. Na przeciwległym biegunie jest Oponeo.

11,5 proc. traci BRE Bank, który wczoraj po sesji jako kolejny poinformował przed czasem o spodziewanym niskim poziomie wyniku brutto za IV kwartał. To efekt ponadprzeciętnych rezerw na należności kredytowe oraz transakcje związane z opcjami walutowymi.

- Zwracamy uwagę, że wysokie koszty rezerw na transakcje opcyjne związane z walutami oraz wysokie odpisy na ryzyko kredytowe będą dotyczyły większej grupy banków – podkreśliła w dzisiejszym raporcie Hann Kędziora, analityk DM PKO BP.

Tanieją pozostałe banki notowane na GPW. PKO BP traci 4,55 proc., podobnie jak Pekao. Millennium zniżkuje o 8,65 proc., a Kredyt Bank o 10,0 proc. Getin tanieje o 6,6 proc., a Handlowy pikuje aż o 15,6 proc.

Kursowi BZ WBK (-5,6 proc.) nie pomagają powracające dziś spekulacje, że bank może zostać sprzedany przez właściciela AIB.

Prawie 16,3 proc. zyskuje Oponeo.pl, którego prezes na łamach „Parkietu” przekonuje, że kryzys w motoryzacji nie szkodzi spółce. Jej zysk netto wzrósł w 2008 r. o 40 proc.

O 3,45 proc. zniżkuje KGHM, który wciąż jest w fazie rozmów płacowych ze związkami zawodowymi. Jak donosi „Parkiet”, związki zawodowe obawiają się, że w firmie spadnie zatrudnienie na skutek odejść starszych pracowników na emeryturę i zahamowania zatrudniania nowych. Zarząd zaprzecza jednak informacji, że redukuje etaty.

Prawie 4,8 proc. traci Gino Rossi, który dał pierwszy sygnał o pogorszeniu koniunktury w branży obuwniczej. Sprzedaż w grudniu wyniosła 14,2 mln zł, co jest wynikiem gorszym o 3,3 proc. r/r.

- Ten wynik może być pierwszym sygnałem spodziewanego pogorszenia koniunktury w branży odzieży i obuwia – twierdzi Bartosz Arenin z DM PKO BP.

Ponad 7,8 proc. traci Immoeast, w którym doszło do pośrednich zmian w akcjonariacie. W kapitale właściciela spółki – Immofinanz – ujawniła się firma Witiko Invest, wehikuł inwestycyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane