GPW: popyt na Pekao i PKN Orlen ciągnie indeksy w górę

Administrator
31-01-2002, 12:43

Na GPW utrzymuje się przewaga popytu. WIG 20 wyraźnie rośnie, jednak nie powiodła się próba pokonania poziomu 1437 punktów, na którym indeks blue chipów zakończył notowania we wtorek. Spadł popyt na akcje TP SA, rośnie za to na udziały Pekao i PKN Orlen. Gwiazdą sesji jest jednak fundusz MCI, który zyskuje dzięki informacjom o sprzedaży JTT i zmniejszeniu rezerw.

Na GPW utrzymuje się przewaga popytu. WIG 20 wyraźnie rośnie, jednak nie powiodła się próba pokonania poziomu 1437 punktów, na którym indeks blue chipów zakończył notowania we wtorek. Spadł popyt na akcje TP SA, rośnie za to na udziały Pekao i PKN Orlen. Gwiazdą sesji jest jednak fundusz MCI, który zyskuje dzięki informacjom o sprzedaży JTT i zmniejszeniu rezerw.

Popyt skupił się podczas dzisiejszych notowań na papierach blue chipów. Doskonale wygląda sytuacja Pekao, obrót akcjami którego ma największy udział w handlu całego rynku, przy bardzo wyraźnym wzroście kursu udziałów banku. Na początku tego roku analitycy Schroder Salomon Smith Barney zalecał kupno akcji spółki, szacując ich wartość na 116 zł. Obecnie są one notowane po ok. 103 zł.

Dużym popytem cieszą się także akcje PKN Orlen. Sprzyjają temu spekulacje na temat możliwości fuzji spółki z Rafinerią Gdańską oraz ponowne dopuszczenie do „wyścigu” o pakiet jej akcji austriackiego koncernu paliwowego OMV.

Rekordowym zainteresowaniem cieszą się akcje funduszu MCI. Wrocławska spółka poinformowała o rozwiązaniu części ubiegłorocznych rezerw, co może zmniejszyć wyraźnie jej stratę. Ponadto „Puls Biznesu” dowiedział się, że należący do MCI producent PC-tów, JTT Computer może być celem przejęcia Optimus Technologie.

Rośnie cena akcji Elektrimu. Nocą ze środy na czwartek rada nadzorcza spółki zawiesiła w pełnieniu obowiązków wiceprezesa spółki, co potwierdziły pogłoski o konflikcie w jej zarządzie.

Duży obrót przy dość wyraźnym spadku kursu notują papiery BRE Banku, zaangażowanego w ostatnie wydarzenia wokół Elektrimu.

W branży budowlanej jeden z największych wzrostów notują akcje Mostostalu Warszawa. Po zgłoszeniu zarówno przez Elektrim jak i Accionę dwóch wniosków o zwołanie NWZA spółki, jej zarząd wyznaczył jego datę na 6 marca.

Spada cena papierów Grupy Onet po wzroście w pierwszej części notowań. W środę Bank Handlowy wypowiedział należącej do niej spółce Onet.pl umowy kredytowe o wartości 20 mln zł.

Akcje Optimusa, podobnie jak na wszystkich dotychczasowych sesjach, wyraźnie tanieją.

Wysokość obrotów rynku jest zbliżona do osiąganej podczas środowej sesji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW: popyt na Pekao i PKN Orlen ciągnie indeksy w górę