GPW: przebieg sesji nie sprostał oczekiwaniom graczy

Sebastian Gawłowski
15-05-2002, 16:18

Gracze wiele oczekiwali od przebiegu wczorajszej sesji. Nadzieje okazały się płonne.

Obserwatorzy rynku dawno z takim optymizmem nie oczekiwali na sesję giełdową. Przebieg notowań musiał więc bardzo rozczarować byczo nastawionych graczy. Przez całą sesję trwała przepychanka w okolicach 1,3 tys. punktów. Emocji dostarczyły jedynie słabe wyniki BRE. Spekulacyjne harce trwały na akcjach Elektrimu. Aktywność graczy na rynku znów wyraźnie spadła.

Strona podażowa miała przewagę w porannej części handlu, co zaowocowało spadkiem WIG 20 poniżej 1,3 tys. punktów. Po południu zarysowała się większa aktywność ze strony kupujących, skutkująca powrotem powyżej psychologicznego poziomu. Popyt stać było na podciągnięcie indeksu zaledwie w pobliże wtorkowego zamknięcia. Strefa oporu rozpoczynająca się na wysokości 1310 punktów nie została nawet naruszona.

Bardzo ciekawie prezentował się BRE. Publikacja spadku jednostkowego zysku banku oraz skonsolidowana strata na początku sesji spowodowała głębszą przecenę. Z upływem czasu kurs banku radził sobie coraz lepiej, co może świadczyć że słabsze rezultaty były wcześniej uwzględnione w cenie rynkowej. BRE zapewnił jednocześnie, że tegoroczna prognoza finansowa nie jest zagrożona.

Inne banki prezentowały się bez wyrazu. BPH PBK podał wyniki, które ledwo sprostały oczekiwaniom. Słabo wypadł również BZ WBK. Mogło to mieć związek z reakcją inwestorów na dokapitalizowanie przez MSP akcjami banku Agencję Rozwoju Przemysłu, co nigdy nie jest dobrze obierane przez graczy. Jednak pakiet akcji BZ WBK jest symboliczny. ARP otrzymała także walory Kogeneracji oraz Stomilu. Niewielkie zmiany kursu zanotował Pekao, pomimo znaczącego wolumenu obrotu. Agencja Moody's podwyższyła rating tego banku. Zachowanie największych giełdowych banków należy obserwować uważnie, gdyż zmiana dotychczasowego trendu może być sygnałem powrotu głównego indeksu do bessy.

Po raz pierwszy notowanych było 38,3 mln nowych akcji EFL. Giełda zniosła widełki na notowania tej spółki. Papiery leasingodawcy spadły w trakcie sesji nawet o 37 proc. Zniżkował również kurs rafineryjnych akcji PKN. Z marazmu nie może wyrwać ich poprawa wyników paliwowego koncernu oraz przyspieszenie rozmów z Bassell w sprawie petrochemicznego JV. CDM Pekao szacował, że to przedsięwzięcie podwyższy cenę docelową PKN o 5 proc. Tymczasem na pokrzepienie serc posiadaczom przecenionych akcji KGHM, DM BOŚ zaleca akumulowanie walorów miedziowej spółki.

Powrót WIG 20 ponad psychologiczny poziom 1,3 tys. punktów w żaden sposób nie poprawia sytuacji na rodzimej giełdzie. Na zapędy kupujących czyha kolejna bariera, znajdująca się zaledwie 10 punktów wyżej. Zasięg jej oddziaływania sięga 1330 punktów. W trendzie bocznym warszawski rynek akcji wciąż utrzymują nadzieje inwestorów na ożywienie gospodarcze w jesiennych kwartałach. Od dłuższego czasu reakcja GPW na sytuację na światowych rynkach jest co najmniej wyważona. Zwyżkom na GPW nie sprzyja kondycja polskich przedsiębiorstw oraz permanentny brak inwestorów zagranicznych. OFE jeszcze przez długi czas będą powstrzymywać się z większymi zakupami. Po pierwsze dlatego, że rola stabilizatorów rynku bardziej im odpowiada, po drugie z ostatnim stadium wdrożenia systemu informatycznego w ZUS wiąże się ograniczenie wysokości kwot przelewów na konta funduszy emerytalnych.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: przebieg sesji nie sprostał oczekiwaniom graczy