GPW rośnie, Teta na czele stawki

GRA
opublikowano: 06-07-2010, 10:44

Początek wtorkowej sesji tchnie optymizmem. Wyraźnie rosną zarówno WIG20, jak i mWIG. 

Liderem sesji jest informatyczna Teta. Rośnie o ponad 7 proc., a przyczyną jest zapewne przekonanie rynku o powodzeniu wezwania na akcje ogłoszonego przez holenderskiego inwestora branżowego Unit4. Wczoraj jeszcze wzywający płacił za akcje wyższą cenę, a od dziś – niższą.

Najsłabiej zachowują się akcje Elkopu. Tracą ponad 11 proc., ale należy pamiętać, że to tzw. „groszówka”, a jej akcje podlegają znaczącym wahaniom.

Wśród blue-chipów liderem jest Bioton, który drożeje o 5 proc. Na niewielkim minusie jest jedynie PGNiG – zniżkuje o 0,3 proc.

O zainteresowaniu przejęciem BZ WBK (+1,2 proc.) pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Przewiduje, że w rywalizacji o przejęcie kontroli nad bankiem będzie się liczyć przede wszystkim PKO BP (+2,3 proc.), brytyjski HSBC i francuski BNP Paribas. Gazeta donosi, że krótka lista oferentów powinna być gotowa w tym tygodniu.

Złe wieści dla akcjonariuszy Ciechu (-1,2 proc.) przynosi dzisiejszy „Parkiet”. Donosi, że spółka z jego grupy – Spółka Wodna Kapuściska - otrzymała 190 mln zł kary za przekroczenie dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń w ściekach. Grupa Ciechu ma 45,4 proc. akcji SW Kapuściska i potencjalnie może być zmuszona wesprzeć finansowo oczyszczalnię.

O ponad 2 proc. drożeje Boryszew. Producent polimerów kontrolowany przez znanego inwestora Romana Karkosika podał, że może przejąć część Maflow, czyli zagranicznego koncernu motoryzacyjnego. Zgodę na tę transakcję wydał włoski Minister Rozwoju Gospodarczego. Dał zielone światło przejęciu przez Boryszew zakładów w Ascoli Piceno i Trezzano Sul Naviglio, a także 100 proc. udziałów w spółce w Chinach i Japonii oraz 99,9 proc. udziałów w spółce w Brazylii.

2 proc. zyskuje też Qumak-Sekom, który pochwalił się zdobyciem kontraktu na wdrożenie systemu nagrywania dla Telekomunikacji Polskiej i Centertela. Umowa ma łączną wartość 5,99 mln zł netto plus równowartość w złotych kwoty 3,14 mln zł USD netto. Udział prac Qumak-Sekom wyniesie od 5 do 10 proc. wartości umowy.

Lekko tanieje TF SKOK (-0,3 proc.), który ogłosił, że zamierza połączyć się z zależną spółką Hardware and Software Outsourcing. HSO dostarcza sieci SKOK rozwiązania i usługi informatyczne, a także zapewnia telefoniczne i internetowe kanały dystrybucji.

Magdalena Graniszewska
Dziennikarka

T +48 22 333 9829
K +48 606 292 489
F +48 22 333 99 98
m.graniszewska@pb.pl
www.pb.pl
Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
ul. Kijowska 1
03-738 Warszawa

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 24847
NIP 113-01-55-210, kapitał zakładowy 2 000 000 PLN

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / GPW rośnie, Teta na czele stawki