GPW: sesję ponownie zdominowały akcje Elektrimu

25-05-2001, 16:22

Piątkowa sesja rozpoczęła się od nieznacznych zmian indeksów i już od momentu otwarcia notowań widoczny był brak popytu wśród inwestorów. Obroty nie przekroczyły 200 mln zł, z czego ponad 30 proc. przypadło na akcje Elektrimu. Zainteresowanie Elektrimem nie było zresztą żadnym zaskoczeniem, gdyż na piątkowym posiedzeniu Rada Nadzorcza mogła wybrać jedną konkurencyjnych ofert Vivendi i Deutsche Telekom, dotyczących przejęcia kontroli nad Polską Telefonią Cyfrową.

Na początku sesji Elektrim wzrastał prawie o 5 proc., jednak brak informacji z posiedzenia RN wywołał zniecierpliwienie inwestorów i akcje spółki zaczęły spadać. Ostatecznie Elektrim zyskał tylko 1 proc. dzięki czemu indeksy obroniły się przed większymi spadkami.

Poza Elektrimem na warszawskim parkiecie działo się naprawdę niewiele. Ponad 4 proc. zarobił Mostostal Warszawa w świetle doniesień o możliwym porozumieniu Elektrimu i Acciony. Niewielkie spadki ogarnęły praktycznie wszystkie sektory, nie oszczędzając polskich blue chipów.

Warszawskiej giełdzie nie pomogły główne rynki europejskie, które od otwarcia nieznacznie spadały, po niezbyt optymistycznym wystąpieniu szefa Fed, który ostrzegł przed groźbą recesji w USA. Spadki na GPW nasiliły się pod koniec sesji po publikacji gorszego od oczekiwań wzrostu gospodarczego USA, który po skorygowaniu wyniósł jedynie 1,3 proc.

W przyszłym tygodniu na koniunkturę giełdową może wpłynąć wtorkowe posiedzenie RPP, na którym mogą zapaść decyzje dotyczące redukcji stóp. Mimo nacisków ministra finansów szanse na redukcję stóp nie są duże ze względu na kwietniowy wzrost inflacji.

W poniedziałek sesja w USA nie odbędzie się w związku z Memorial Day, który jest dniem wolnym od pracy.

Paweł Kubisiak

P.Kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: sesję ponownie zdominowały akcje Elektrimu