GPW: spółki telekomunikacyjne pociągnęły rynek w górę

Marek Druś
opublikowano: 21-08-2001, 12:31

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom sesja na GPW nabiera tempa. Dzieje się tak za sprawą wyraźnego wzrostu kursów udziałów spółek telekomunikacyjnych, które ciągną cały rynek w górę. Wzrost kursów telekomów to efekt pogłosek o możliwości podpisania do końca tygodnia umowy przez Elektrim z Vivendi w sprawie przejęcia przez Francuzów Elektrimu Telekomunikacja.

W przypadku TP SA nadal trwają spekulacje na temat ewentualnego kompromisu w sprawie ceny, po jakiej przejmie pakiet udziałów spółki France Telecom i Kulczyk Holding. Od początku sesji wyraźnie drożeją papiery Netii, która odrabia znaczne straty po ostatnich spadkach.

Wyraźnie poprawiła się wycena blue chipów: KGHM, PKN Orlen i Agory. Papiery pozostałych spółek nadal umiarkowanie zmieniają swoją wycenę.

W sektorze bankowym niewielkie zmiany. Od rozpoczęcia sesji trwa wyraźny wzrost kursu udziałów Banku Zachodniego WBK. Po wczorajszym, ponad 6 proc. wzroście kursu, inwestorzy realizują zyski na papierach Pekao, które umiarkowanie tanieją. Podaż nie jest jednak duża.

Wśród spółek informatycznych największy wzrost kursu notują udziały Softbanku. Papiery spółki maja także największy udział w obrotach całego sektora. Niewykluczone, że ma to związek z podniesieniem przez analityków Wood & Company rekomendacji papierom spółki do „kupuj spekulacyjnie”, którzy ostrzegli jednocześnie, że taka inwestycja obarczona jest dużym ryzykiem.

Obroty są niskie i skupiają się na papierów trzech największych telekomów, które mają w nich ok. 45 proc. udział. Blisko 20 proc. udział w obrotach rynku ma wymiana papierów KGHM i PKN Orlen.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: spółki telekomunikacyjne pociągnęły rynek w górę