GPW: Świetne dane z USA doprowadzają do sporego spadku

Artur Szymański
opublikowano: 07-05-2004, 15:18

Popołudniowa część sesji przynosi pogorszenie nastrojów. Indeks osunął się poniżej wczorajszego dołka na 1707 pkt., ale na razie nie ma paniki.

Podaż, która przed południem nie była zbyt aktywna, ożywiła się w drugiej części sesji. W efekcie WIG20 zjechał najpierw pod kreskę, a później ustanowił nowe minimum na 1703 pkt.

Wraz ze spadkiem indeksów, rosną nieco obroty, co nie wróży najlepiej rynkowi. Potwierdzają się oczekiwania, że test psychologicznej bariery 1700 pkt jest tylko kwestią czasu. Kolejnym wsparciem po ewentualnym przebiciu bariery jest poziom 1694 pkt.

Warszawskiemu rynkowi nie pomagają giełdy Zachodu. Gracze w Europie powstrzymywali się z transakcjami do czasu publikacji liczby nowych miejsc pracy w USA. O 14.30 okazało się, że dane były świetne. Analitycy szacowali, że w kwietniu liczba nowych miejsc pracy wzrosła o 173 tys. Tymczasem było ich aż 288 tys.

Reakcja rynków była jednak negatywna, bo przybliża to podniesienie przez Fed poziomu stóp procentowych. Amerykańskie futures pogłębiły spadki po publikacji danych, w dół poszły też giełdy Eurolandu. W takiej sytuacji warszawskiej giełdzie nie pozostało nic innego jak dołączyć się do ogólnoświatowego trendu.

Podaż koncentruje się na największych spółkach. Mocno spadają i to przy wysokich obrotach giganci rynku – największej przecenie ulega TP SA, nie maja się też z czego cieszyć akcjonariusze KGHM-u. Wcześniejszy wzrost oddaje Pekao SA i BA CA. Nadal na plusie są mniejsze banki z indeksu – BPH i BRE oraz Agora z Budimeksem.

Na szerokim rynku aktywniejszy handel jest na papierach Polfy Kutno, papiery której skupuje włoski koncern Recordati. Akcje wczorajszego debiutanta GTC znów znajdują dużo nabywców – kurs umiarkowanie rośnie przy około 15-mln obrocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Świetne dane z USA doprowadzają do sporego spadku