GPW: WIG20 traci nieco ponad 1 proc.

Artur Szymański
14-01-2004, 15:01

Popołudniowa część sesji przynosi pogłębienie porannego spadku indeksu WIG20. Wskaźnik blue chipów traci około 1 proc., ale nie ma powodów do paniki.

Po niewielkim porannym spadku indeksu WIG20, inwestorzy podjęli trzy nieśmiałe próby wyjścia górą ponad poziom wczorajszego zamknięcia. Popyt nie ma dziś jednak siły. Scenariusz wydarzeń z wczoraj i dziś jako żywo przypomina doświadczenia z ubiegłego czwartku i piątku.

Po wzroście w czwartek indeksu WIG20 do poziomu 1710 pkt. w dalszej części dnia rynek osuwał się, a spadek przeniósł się także na piątek. Teraz inwestorzy przerabiają dokładnie to samo. Wczoraj WIG20 dotarł do 1710 pkt, na więcej zabrakło sił i dziś inwestorzy kontynuują zapoczątkowany wczoraj lekki spadek cen akcji.

Po południu indeks wyszedł dołem z krótkiej konsolidacji i szybko zjechał o 1,5 proc. do poziomu 1664 pkt. To zasługa największych firm parkietu – KGHM, TP SA i PKN Orlen. Akcje miedziowego kombinatu tanieją dziś o 3 proc. Spółce nie pomagają oczekiwania specjalistów spadków cen miedzi na LME w najbliższych kilku dniach. Nie udało się bowiem przebić ważnego oporu na poziomie 2420 USD za tonę. Wczoraj kombinat poinformował też, że zamierza kontynuować mocno kontrowersyjną inwestycję w Afryce.

Wczorajsze ponad 1-proc. wzrosty korygują dziś akcje TP SA oraz PKN Orlen. Kurs płockiej firmy traci dziś 2,3 proc. Wczoraj do walki o zakup większościowego pakietu akcji czeskiej grupy paliwowej Unipetrol, w której uczestniczy PKN, dołączył silny konkurent – Royal Dutch/Shell. Nad głową prezesa Orlenu – Zbigniewa Wróbla cały czas kłębią się czarne chmury i nie ma 100-proc. pewności, że nie zostanie odwołany ze stanowiska na posiedzeniu rady nadzorczej 20 stycznia. W punkcie obrad nie ma punktu o zmianach w zarządzie, ale niewykluczone, że pojawi się on w ostatnim momencie.

Na spadkowym rynku nieźle radzą sobie lokomotywy wzrostów z tego tygodnia, czyli banki. Spośród spółek z indeksu WIG20 na plusach są tylko trzy firmy. Dwie z nich to banki – BZ WBK i BRE Bank. Trzecim szczęśliwcem jest Computerland, ale wzrost jest symboliczny – walory komputerowej spółki drożeją tylko 0,1 proc.

Bohaterem dnia jest Elektromontaż-Export, którego akcje drożeją prawie o 40 proc. Spółka podczas sesji przekazała istotny komunikat, co zmusiło giełdę do chwilowego zawieszenia obrotu akcjami budowlanej spółki. Elektromontaż poinformowała, że w tym roku otrzyma poważny zastrzyk gotówki. W ramach pomocy publicznej emitent otrzyma pożyczkę od Agencji Rozwoju Przemysłu wysokości 19 mln zł oraz poręczenia wartości 16 mln zł. Decyzja ta zatwierdza plan restrukturyzacji spółki i ustala termin zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego na 13 stycznia 2006 r. Po III kwartałach 2003 r. strata netto spółki wyniosła 40,2 miliona zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: WIG20 traci nieco ponad 1 proc.