GPW wstrzymuje się z oceną „fixingu cudów”

KZ
24-11-2008, 13:43

Obszerny komunikat władz warszawskiej giełdy szczegółowo opisuje, jak wyglądał finisz sesji 12 listopada i jakie mogły być jego konsekwencje dla inwestorów. Stanowisko GPW nie zawiera jednak żadnych hipotez dotyczących tego, dlaczego JP Morgan zatrząsł rodzimym parkietem.

Przedstawiciele giełdy zwracają uwagę, że na feralnej sesji na najbardziej płynnym kontrakcie na indeks WIG20 (serii wygasającej w grudniu 2008 – FW20Z08) nie odnotowano zmiany kursu na zamknięciu w wyniku skokowego wzrostu poziomu zamknięcia indeksu (wykres poniżej), co oznacza, że inwestorzy nie zareagowali podniesieniem cen kontraktów indeksowych w wyniku zmian poziomu indeksu WIG20.

„Otwierając lub zamykając pozycje po kursie zamknięcia (1672 punkty) działali jednak w warunkach posiadania wiedzy o podwyższonym wobec końcowej fazy sesji notowań ciągłych, poziomie zamknięcia indeksu (instrumentu bazowego). Kolejnego dnia kursy tych samych serii kontraktów terminowych na indeks WIG20 kształtowały się następująco: otwarcie - 1662 punkty, maksimum – 1715 punktów, minimum -  1613 punktów, zamknięcie – 1669 punktów. Jeśli inwestor otwierający długą pozycję na zamknięciu notowań w dniu 12 listopada dokonał zamknięcia pozycji w dniu 13 listopada poniżej kursu nabycia (np. na otwarciu) – poniósł stratę, jeśli powyżej – zanotował zysk. W przypadku otwarcia pozycji długiej 12 listopada po kursie zamknięcia 1672 i jej zamknięcia na otwarciu sesji 13 listopada po 1662, strata inwestora mogła wynieść 100 zł na jednym kontrakcie o wartości 16 720 zł po cenie nabycia” – napisano w komunikacie.

Podkreślono również, że choć zlecenia zostały zrealizowane przez lokalny dom maklerski (wciąż nie ujawniono, który), to w odczuciu GPW „wykazał [on] dużą staranność i profesjonalizm w zakresie ich obsługi, a skutek jaki wywołały te zlecenia nie zależał od tego domu maklerskiego”.

Pełna treść komunikatu w załączniku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW wstrzymuje się z oceną „fixingu cudów”