Czytasz dzięki

GPW: Wzrostom głównych indeksów przewodziły leki, energetyka i KGHM

PAP
opublikowano: 27-07-2020, 18:01

Główne warszawskie indeksy zakończyły poniedziałkowe notowania na około 1 proc. na plusach. W WIG20 wzrostom przewodziły: KGHM i sektor energetyczny, a na pozostałych rynkach zwracały uwagę wzrosty spółek medycznych.

"WIG20 od początku notowań piął się w górę. Wzrostom przewodziły KGHM, napędzany rosnącymi kontraktami na miedź i srebro, a także sektor energetyczny, w szczególności PGE i Tauron. We wtorek ma odbyć się prezentacja programu naprawczego dla PGG i rynek spekuluje pod możliwe docelowe zamykanie kopalń i wydzielanie aktywów węglowych z aktywów tych spółek. W drugiej i trzeciej linii dwucyfrowe wzrosty odnotowały niemal wszystkie spółki, które pośrednio lub bezpośrednio korzystają na pandemii" - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 1,13 proc., osiągając poziom 1.830,87 pkt., WIG zwyżkował o 1,05 proc. do 52.215,51 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,43 proc. do 3.661,81 pkt. Najmocniej wzrósł sWIG80 i zyskał 1,62 proc. do 14.960,47 pkt., po raz kolejny poprawiając swoje dwuipółletnie maksimum.

Indeks rynku NewConnect zyskał w poniedziałek 4 proc. do 593,45 pkt. i jest na poziomach niewidzianych od 2011 r. Od początku roku wskaźnik ten zyskał ponad 150 proc.

Obroty na GPW wyniosły 1.181 mln zł, z czego 797 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Ryczko zwrócił uwagę na rosnący udział w obrotach spółek spoza WIG20.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 0,2 proc., a S&P 500 zyskiwał 0,4 proc.

W ujęciu sektorowym najmocniej wzrosły: leki (+11,8 proc.), górnictwo (+8,6 proc.) i energetyka (+5,8 proc.). Pod kreską znalazło się 8 z 15 wskaźników, przy czym najwięcej stracił WIG-banki (w dół o 1,8 proc.).

Wzrosty spółek górniczych i energetycznych widoczne były w WIG20: KGHM w górę o 9,4 proc., PGE - o 7,5 proc., Tauron - o 6,2 proc.

Tym samym kurs miedziowej spółki znalazł się na poziomie 130,4 zł - najwyżej od lutego 2017 r., a Tauronu na 3,2 zł - najwyżej od stycznia 2018 r.

W WIG20 w dół poszły notowania wszystkich banków, w tym najmocniej: mBank - o 3,1 proc., Pekao - o 2,6 proc. i PKO BP - o 2,1 proc.

Wśród małych i średnich spółek wzrostami wyróżniły się: Cormay - w górę o 30 proc. do 2,44 zł (najwyżej od blisko 3 lat), Biomed-Lublin - o 26 proc., Medicalgorithmics - o 26 proc. do 32 zł (najwyżej od niemal roku), ML System - o 23 proc., Mabion - o 16 proc., Eko Export - o 14 proc. i Mercator Medical - o 12 proc.

Mocno zyskały także: XTB - o 10 proc., Voxel - o 10 proc. i Mennica Polska - o 8 proc.

Analityk ocenił, że w przypadku XTB inwestorzy spekulują, że w najbliższym czasie spółka opublikuje pozytywne szacunki wyników.

Nowe maksima wyznaczyły m.in. Biomed-Lublin - na 18,2 zł, Mercator Medical - na 390 zł, ML System - na 103 zł, XTB - na 28 zł i Voxel - na 36,2 zł.

Mercator poinformował, że spodziewa się wzrostu marż w segmencie produkcji w II połowie 2020 r

Z kolei ML System szacuje, że jego EBITDA w I poł. 2020 wyniosła ok. 13,8 mln zł.

Na szerokim rynku po około 30 proc. zyskały PCC Exol i Global Cosmed, wyznaczając nowe maksima odpowiednio na 11 i 10,5 zł.

Ryczko zwrócił uwagę, że wzrosty spółek takich jak Mercator Medical, Biomed-Lublin, a także PCC Exol i Global Cosmed mogą być związane m.in. z obawami inwestorów o drugą falę zachorowań na COVID-19.

Po piątkowym wzroście o ponad 100 proc., kurs zeszłotygodniowego debiutanta, czyli spółki Gaming Factory, zyskał w poniedziałek 28 proc. 

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane