Gra na zaskoczenie

Przemysław Kwiecień
04-12-2008, 14:16

EBC „zaskoczył” rynek obniżką stóp o 75 bp  wobec "oczekiwanych" 50 bp, a niemiecki DAX traci prawie 1 proc.? Mamy większą obniżkę i negatywną reakcję rynku? Jak najbardziej.

Przypomnijmy; miesiąc temu DAX stracił 3 proc. po tym, jak EBC „zgodnie z oczekiwaniami” obniżył stopy o 50 bp. Dlaczego? Bo 45 minut wcześniej Bank Anglii zszokował rynek cięciem o 150 bp i rozbudził apetyty również na większą obniżkę w strefie euro. Dziś Bank Anglii ciął zgodnie z oczekiwaniami (o 100 bp, do 2 proc.), ale zaskoczył… Bank Szwecji, który przebił ubiegłomiesięczny ruch Banku Anglii i obniżył stopy o 175 bp (do 2 proc.) powodując silny powiew optymizmu na początku dzisiejszych notowań w Europie.

Warto przypomnieć, że o 75-ce w przypadku EBC na rynku mówiło się już dziś rano, jeszcze przed decyzją Riskbanku (pisaliśmy o tym w porannym komentarzu), stąd oczekiwania rynku przed decyzją EBC były jeszcze większe.

Wniosek? Warto pamiętać, że konsensusy rynkowe zbierane są z reguły raz na tydzień, a oczekiwania i nastroje rynkowe zmieniają się w każdej minucie handlu.

Przemysław Kwiecień
Autor jest głównym ekonomistą X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Gra na zaskoczenie