Gracze czują niechęć do walut

Grzegorz Zalewski
opublikowano: 06-05-2002, 00:00

Pod koniec 1998 roku, gdy kontrakty na indeks WIG 20 nie były tak modne jak obecnie, wielu inwestorów pytanych, dlaczego nie spróbuje sił na tym rynku, odpowiadało, że jest on zbyt trudny, a zmiany zbyt gwałtowne. Dziś wielu z nich gra na tych kontraktach. Obecnie mało kto próbuje sił na rynku terminowym na waluty. Znam przynajmniej kilka osób, które wykorzystują instrumenty bankowe do spekulowania walutami. Tymczasem patrząc na walutowy rynek futures na GPW oraz WGT wygląda on tak, jakby był zupełnie niepotrzebny.

Część obserwatorów sugeruje, że problemem są podatki. Jest w tym trochę racji, choć mając w perspektywie zysk kilkudziesięcioprocentowy, podatek można przeboleć. Od końca lutego kurs złotego do dolara spadł z 4,2200 na 4,0000. W przypadku kontraktów oznacza to zysk dla posiadaczy krótkich pozycji wysokości 2200 zł. Depozyt na WGT wynosi 1200 zł, a potencjalny zysk blisko 100 proc.

Główna przyczyna unikania kontraktów na waluty leży w mentalności graczy działających na rynku akcji, którzy uważają, że waluty są zbyt trudne. Zbyt wiele czynników na nie działa, dodatkowo zbyt szybko można stracić kapitał w przypadku pomyłki. Z tymi argumentami spotykam się dość często. Inny problem to wąska baza inwestorów zainteresowanych nowymi instrumentami. Niewielu graczy działających na rynku akcji (lub ostatnio na futures na WIG 20) jest otwartych na nowości i próby zarobienia pieniędzy w innych segmentach.

Na świecie jest wyraźny podział na graczy operują- cych na rynku akcji, kontraktów terminowych — z podziałem na indeksowe, walutowe i pozostałe. U nas po okresie, gdy można było działać na akcjach, teraz wszyscy chcą zarabiać dzięki futures na WIG 20. Po raz kolejny okazuje się, że inwestorzy jako całość kierują się instynktem stadnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gracze czują niechęć do walut