Gracze na GPW wstrzymują się z inwestycjami przed raportami

Przemek Barankiewicz
12-05-2003, 10:51

Zawodzą się gracze, którzy oczekiwali pozytywnego wpływu litewskiego „tak dla UE” na warszawskie indeksy. Obroty ponownie są niewielkie, a kursy akcji nie zmieniają się. Sytuacja i tak jest jednak lepsza niż w eurolandzie, któremu szkodzi silna waluta. Inwestorzy czekają na wyniki naszych blue chipów. Już dziś swe kwartalne dokonania przedstawią Pekao SA, TP SA i Softbank.

Szczególnie ważne są wyniki Pekao SA. Po pierwsze, bank będzie próbował odbudować zaufanie inwestorów po wynikach 2002 r. Po drugie, Pekao SA uznawany jest za barometr koniunktury w całym sektorze. Niezłe wyniki BPH PBK nie wystarczyły bowiem do uspokojenia graczy, że przykra niespodzianka ze strony banków już w tym miesiącu ich nie spotka. Na razie kurs Pekao SA nieznacznie rośnie.

W roli główne wystąpi Pekao SA, ale pamiętajmy, że już we wtorek raportują Agora i Orlen. W środę wyniki poda BZ WBK, a w czwartek: Prokom, ING BSK, Kredyt Bank i PGF. Do tego czasu kursy tych spółek powinny być stabilne.

Nieznacznie traci TP SA. Wyniki kwartalne po stronie przychodów są już znane. Poziom zysku netto zależeć będzie jednak od kontroli kosztów działalności i kosztów finansowych. Te pierwsze, po znacznej redukcji zatrudnienia, na pewno zmalały. Silne euro negatywnie odbije się jednak na tej drugiej pozycji. Ostateczny efekt poznamy po sesji.

Piątkowe szaleństwo zakupów akcji KGHM okazało się jednodniowe. Lubiński gigant wprost zasypuje rynek optymistycznymi prognozami i planami wyjścia z aktywów telekomunikacyjnych. Konkretów jednak (poza wynikami I kwartału, ale te są już przecież „w cenie” konglomeratu) nadal nie ma.

Nastrojów na pewno nie polepszyło referendum na Litwie (zdecydowane „tak” dla UE, wysoka frekwencja). Politolodzy twierdzą, że w ostatnich latach decyzja wyborców w tym kraju z reguły były prognostykiem wyborów w Polsce.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gracze na GPW wstrzymują się z inwestycjami przed raportami