Gracze na Wall Street uzupełniali portfele

WST
opublikowano: 22-05-2008, 22:11

Po korekcie na rynku paliwowym, amerykańskie giełdy odreagowywały w czwartek ostatnie przeceny. Potencjał strony popytowej nie był jednak przez długi czas zbyt przekonujący, co widać było przez pryzmat falowania indeksów. Ostatecznie sesja zakończyła się zwyżką wskaźników, DJ zyskał 0,18 proc., zaś Nasdaq wzrósł o 0,67 proc.

Kupujących wsparły dane z rynku pracy, gdzie liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie spadła w minionym tygodniu. „Optymizm” rynku studziły nieco doniesienia z sektora nieruchomości. Ceny domów w pierwszym kwartale obniżyły się o 3,1 proc. wobec analogicznego okresu 2007 r. Jak wynika z rządowego raportu (Ofheo), potencjalni kupcy oczekują na dalsze spadki cen nieruchomości.

Z uwagi na korekcyjny spadek cen ropy inwestorzy realizowali zyski z walorów koncernów paliwowych. W niełasce graczy znalazły się akcje takich potentatów branżowych jak Exxon Mobil, Chevron czy ConocoPhillips. Jeśli sytuacja na rynku paliwowym nie zmieni się radykalnie na plus, z dużą dozą pewności można założyć, że akcje spółek rafineryjnych będą w dalszym ciągu atrakcyjne. Szczególnie, że analitycy oczekują utrzymania wzrostowego trendu ropy już nie tylko w kolejnych miesiącach, ale i latach.

Najmocniej od ponad czterech tygodni zniżkowała wycena papierów Forda. Wicelider amerykańskiego sektora motoryzacyjnego może mieć problemy z osiągnięciem w przyszłym roku „punktu równowagi” i powrotu na ścieżkę rentowności. Na przeszkodzie staną wysokie koszty stali i paliw, które uderzą w samą spółkę, jak i potencjalnych jej klientów.

Pod presją podaży znalazły się również papiery General Motors. Tym samym po trzydniowej przecenie straciły łącznie ponad 10 proc.

Spadkowy trend kontynuowały też akcje Moody’s. Agencja ratingowa po trzech spadkowych sesjach „schudła” o 25 proc. To wynik spekulacji o poważnych błędach w wydawanych ratingach. Istnieją poważne podejrzenia o ich zawyżanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Gracze na Wall Street uzupełniali portfele