Gracze nie boją się już korekty na Wall Street

Artur Szymański
opublikowano: 25-05-2007, 00:00

Dwie ostatnie sesje przyniosły diametralną zmianę nastrojów wśród graczy. Przede wszystkim na rynku terminowym. Jeszcze we wtorek miażdżącą przewagę liczebną mieli posiadacze krótkich pozycji, oczekujący spadku WIG20. W środę grono pesymistów wyraźnie zmalało. W czwartek obserwowaliśmy ewakuację niedźwiedzich niedobitków. Wzrostowi wartości czerwcowej serii kontraktów towarzyszyła spadająca liczba otwartych pozycji. W rezultacie baza zmieniła się na dodatnią i na zamknięciu wyniosła +12 pkt.

Rynek we władanie objęli optymiści. Trudno się temu dziwić, widząc śrubowanie rekordu indeksów giełd w USA. Tak jak przy dużej ujemnej bazie na rynku futures trudno było spodziewać się pogłębienia korekty, tak obecnie wraz ze wzrostem liczby graczy spodziewających się wzrostu cen akcji maleje prawdopodobieństwo znaczącego ruchu indeksów w górę.

Ma tu zastosowanie stara, ale jakże często potwierdzająca się w rzeczywistości giełdowa zasada mówiąca, że większość nie ma racji. Najlepszym tego dowodem jest właśnie kształtowanie się relacji między dużą ujemną bazą na kontraktach a wytyczonym dziś kierunkiem wzrostowym. WIG, mWIG40 oraz sWIG80 poprawiły w czwartek swoje historyczne rekordy. Jak zwykle w tyle pozostał WIG20, któremu do wyrównania szczytu z 4 maja brakuje prawie 3 proc.

Czwartkową sesję należy zapisać na konto kupujących, którzy podnieśli indeksy nad kreskę z początkowych spadków. Wzrosła zmienność WIG20, dając możliwość przyzwoitego zarobku dla graczy na rynku terminowym. Amplituda wahań wskaźnika blue chipów wyniosła 78 pkt wobec 34 pkt dzień wcześniej. Mankamentem są tylko utrzymujące się niewielkie obroty. W czwartek handel akcjami największych spółek wyniósł 772 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy