Gracze sprzedawali polskie obligacje

Marek Knitter
17-10-2003, 00:00

Po udanym środowym przetargu 5-letnich obligacji wydawało się, że sytuacja na rynku wtórnym w końcu się ustabilizuje. Nic z tego.

Po dokładnej analizie szacunkowych danych dotyczących wykonania tegorocznego budżetu inwestorzy doszli do wniosku, że rząd może mieć problemy z płynnością finansową w ciągu najbliższych tygodni. A to z kolei oznacza wzrost emisji papierów skarbowych. Efekt był natychmiastowy — panika na ryku papierów, spadek cen obligacji i wzrost ich rentowności. Sytuację pogorszyło jeszcze fiasko dodatkowego przetargu 5-letnich obligacji o wartości 200 mln zł.

Od początku notowań na rynku wtórnym inwestorzy pozbywali się polskich obligacji. Korekta dotknęła nawet papiery 2-letnie, których notowania do tej pory należały do najbardziej stabilnych. Rentowność 5- -letnich obligacji od środowego zamknięcia wzrosła o ponad 20 pkt bazowych! Resort finansów w obawie o niekorzystny parytet wymiany obligacji postanowił przesunąć nawet kolejną aukcję zamiany papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gracze sprzedawali polskie obligacje