Grajewo na razie nie poda prognoz

GRA, KSA
24-07-2008, 10:57

Zyski producenta płyt MDF stopniały w  porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku. Dopóki rynek się nie uspokoi, spółka nie poda prognoz.

Skonsolidowane przychody Grajewa spadły w drugim kwartale o 2 proc., do 341 mln zł. Zysk operacyjny spadł o połowę, do 21,7 mln zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom większościowym zmniejszył się o trzy czwarte, do 6 mln zł.

- Przy gorszej koniunkturze głównym celem Pfleiderer Grajewo jest utrzymanie udziału w rynku, czego skutkiem jest dostosowanie cen sprzedawanych produktów do poziomu rynkowego i tym samym obniżenie uzyskiwanych marż – wyjaśnił zarząd w raporcie.

Dodał, że ze względu na obecną sytuację rynkową grupa wstrzyma się z opublikowaniem prognoz na drugie półrocze do czasu zmniejszenia się dynamiki zmian rynkowych i ustabilizowania sytuacji na rynku producentów mebli w Polsce.

Główną bolączką spółki był spadek produkcji meblowej w Polsce i tym samym spadek popytu na produkty Grajewa.

- Z naszych szacunków wynika, ze krajowa produkcja mebli spadła w pierwszym półroczu nawet o 20 proc. – mówi Paweł Wyrzykowski, prezes Grajewa.

Dodaje, że jeśli sytuacja nie pogorszy się, w drugim półroczu spółka powinna osiągnąć lepsze wyniki, chociażby dlatego, że sezonowo przychody Grajewa rozkładają się między półrocza w stosunku 45 proc. do 55 proc.

Spółka jest z kolei zadowolona z rynku rosyjskiego.

- Za rok powinna ruszyć produkcja w naszym drugim zakładzie w Rosji – mówi prezes.

Grajewo nadal przygląda się rynkom zagranicznym pod kątem przejęć, ale na razie więcej pracy wkłada w procesy optymalizacji i oszczędności w zakładach w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA, KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Grajewo na razie nie poda prognoz