Granty na niebanalne rozwiązania

opublikowano: 06-05-2021, 20:00

Ponad 45 mln zł trafi do MŚP z przeznaczeniem na prace badawczo-rozwojowe.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki ostatniej, dziewiątej rundy konkursu „Bony na innowacje dla MŚP” (poddziałanie 2.3.2 programu Inteligentny Rozwój). Przedsiębiorcy złożyli wnioski na łączną kwotę ponad 156 mln zł. Rządowa agencja pozytywnie oceniła projekty 156 firm i przyznała im w sumie ponad 45 mln zł.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy, tzw. usługowy, oferuje granty na usługi jednostek naukowych dotyczące opracowania nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego. Rozstrzygnięta runda naboru dotyczyła wspomnianego wsparcia. W ramach etapu usługowego przedsiębiorcy ubiegali się też o dotacje na innowacje produktowe, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami.

Drugi etap wsparcia to „Bony na innowacje dla MŚP — etap II inwestycyjny”. Ostatnia jego runda została rozstrzygnięta przez PARP w kwietniu.

– Polscy przedsiębiorcy myślą o rozwoju firm i inwestują w innowacje. W konkursie startowały przede wszystkim mikro i małe firmy produkcyjne. To oznacza, że każde przedsiębiorstwo może poprawić swoją ofertę dzięki B+R. Nawet jeśli firma nie ma potencjału badawczo-rozwojowego, może opracować swoje pomysły dotyczące nowych lub udoskonalonych produktów we współpracy z jednostkami naukowymi – mówi Anna Forin, dyrektor departamentu usług proinnowacyjnych w PARP.

Wśród wspartych przez rządową agencję projektów są m.in. rozwiązania dotyczące automatyzacji i cyfryzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane