Czytasz dzięki

Granty na nowinki zwalczające COVID-19

opublikowano: 03-06-2020, 22:00

Firmy będą mogły przeznaczyć granty na inwestycje w aparaturę, sprzęt i technologie, które mogą pomóc zatrzymać koronawirusa.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło dodatkowych 100 mln zł na nowy nabór w działaniu 2.1 „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Przypomnijmy: dotacje z działania 2.1 POIR finansują projekty obejmujące tworzenie lub rozwijanie centrów badawczo-rozwojowych (CBR). Ich celem powinno być prowadzenie przez wykwalifikowaną kadrę badań naukowych i prac rozwojowych.

W efekcie mają powstać innowacyjne produkty i usługi. W konkursie mogą startować zarówno MŚP, jak i duże firmy działające na terenie Polski. Granty pokrywają koszty zakupu aparatury i sprzętu niezbędnego do prowadzenia badań. Przedsiębiorcy mogą przeznaczać wsparcie także na budowę lub zakup infrastruktury odpowiedniej do utworzenia CBR, w tym m.in. gruntów i budynków. W grę wchodzi też zakup wiedzy technicznej, usług doradczych, a także materiałów i produktów wymaganych do prowadzenia projektu. Budżet konkursu wynosi 350 mln zł, a wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca.

Natomiast ogłoszony na początku czerwca nowy nabór z działania 2.1 jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w infrastrukturę służącą do testowania i przygotowania do produkcji szczepionek, respiratorów, środków odkażających i przetwarzania danych związanych z pandemią.

— Nowa pula uzupełnia w POIR ofertę z dotacjami na projekty pomocne w walce z koronawirusem. Granty w ogłoszonym konkursie wesprą infrastrukturę B+R niezbędną do udoskonalenia produktów służących zwalczaniu pandemii — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, zachęca innowatorów, aby inwestowali z pomocą dotacji w badania i rozwój, w tym w przetwarzanie danych związanych z pandemią, a także w infrastrukturę służącą do testowania wyrobów leczniczych. Chodzi m.in. o szczepionki, terapie, sprzęt szpitalny i medyczny, w tym respiratory, odzież i sprzęt ochronny, a także narzędzia diagnostyczne. W grę wchodzą też niezbędne surowce chemiczne i środki odkażające.

W nowym konkursie przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie od 8 czerwca do 31 lipca. Granty dofinansują 75 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. W przypadku gdy realizacja przedsięwzięcia zakończy się w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie, wsparcie może wynieść nawet 90 proc. Z dotacji z działania 2.1 POIR korzystają nie tylko firmy, lecz także kooperujące z nimi jednostki naukowe. Taka współpraca powinna polegać na wymianie doświadczeń oraz dostępie do specjalistycznej aparatury i urządzeń będących w posiadaniu przedsiębiorstw.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane