Granty rozkręciły inwestycje

opublikowano: 16-09-2018, 22:00

Maluchy z tzw. ściany wschodniej zgarnęły dotacje w wysokości 460 mln zł. Coraz więcej inwestują w małych i średnich miastach.

Dzięki unijnemu wsparciu z programu Polska Wschodnia (POPW) mali i średni gracze chętniej prowadzą projekty poza stolicami województw.

— Firmy MŚP działające w małych miastach makroregionu Polska Wschodnia coraz śmielej ubiegają się o fundusze unijne. Mogą otrzymać dotacje m.in. na rozwinięcie innowacji produktowych powstałych w wyniku prac B+R, a także na opracowanie i wdrożenie strategii wzorniczej — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Beneficjentem działania 1.3.1 POPW („Wdrażanie innowacji przez MŚP) jest m.in. podlaska firma Kompol. Dotacja pomoże spółce uruchomić produkcję ultracienkich, polietylenowych opakowań spożywczych. Nowa linia produkcyjna powinna przyczynić się do zwiększenia przychodów i zatrudnienia przedsiębiorstwa, a także do pozyskania nowych klientów. Realizując ten projekt firma zachęca przedstawicieli biznesu z regionu do inwestycji wykorzystujących odpady pochodzące z recyklingu.

Mali i średni gracze ze Wschodu coraz skuteczniej konkurują nowymi wzorami produktów i usług. Pomagają im w tym dotacje z działania 1.4 POPW. Nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym firma ma szansę zdobyć wsparcie na przeprowadzenieaudytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej. Natomiast druga runda polega na jej realizacji.

Ze wsparcia skorzystała już podkarpacka firma Villa Glass Studio, producent dekoracyjnych elementów do drzwi. Spółka stosuje innowacyjną technologię polegającą na stapianiu szkła na ręcznie rzeźbionych formach. Chce zaistnieć m.in. na rynkach niemieckim, słowackim, brytyjskim, francuskim i szwajcarskim.

Strumień unijnego dofinansowania z działania 1.4 POPW popłynął również do lubelskiej firmy Wikpol, która oferuje m.in. zrobotyzowane linie przemysłowe. Spółka przeznaczyła wsparcie na ujednoliceniu szaty graficznej produktów i materiałów promocyjnych.© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy