Czytasz dzięki

Granty skrócą drogę na rynek

opublikowano: 02-03-2020, 22:00

24 firmy z Opolszczyzny powalczą o dotacje na niesztampowe projekty.

Pod koniec ubiegłego roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło konkurs z grantami dla spółek z regionu, które chcą m.in. wdrażać wyniki prac B+R lub rozwijać zaplecza badawcze. Przedsiębiorcy mieli tylko dwa tygodnie na składanie wniosków o dofinansowanie. Stawką w konkursie są dotacje w wysokości od 500 tys. zł do 1,5 mln zł. Łączny budżet naboru to 14,7 mln zł.

— Z poprzednich edycji konkursu wynika, że przedstawicielom biznesu z regionu nie brakuje nowatorskich pomysłów i chcą je realizować. Potwierdza to również obecny nabór. Zapotrzebowanie firm na dofinansowanie jest prawie dwukrotnie wyższe niż pula dostępnych pieniędzy — mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

W konkursie mogły brać udział nie tylko MŚP, lecz również duże firmy. Dotacje pomogą im sfinansować m.in. budowę zapleczy badawczo-rozwojowych.

— Granty sfinansują proces powstawania innowacji od pomysłu do rynku, w tym jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych lub prac rozwojowych. W grę wchodzi też etap prac demonstracyjnych, linii pilotażowych, działań dotyczących walidacji produktów i pierwszej produkcji — wylicza Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w konkursie, ubiegają się łącznie o ponad 27 mln zł. Wartość wszystkich projektów, które mogą być zrealizowane z pomocą grantów, wynosi ok. 44,4 mln zł. W czterech poprzednich rozstrzygniętych już naborach OCRG wybrało do wsparcia łącznie 72 projekty.

— Dzięki dotacjom powstały m.in. centra naukowo-badawcze i nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer, przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas nagrywania scen pościgu. Opracowywana jest też technologia produkcji folii, która chroni rośliny i glebę przed szkodliwym działaniem soli drogowej. Ponadto jeden z beneficjentów prowadzi badania nad lżejszą i wydajniejszą półosią do aut osobowych — wymienia Roland Wrzeciono.

W dotychcasowych naborach firmy otrzymały w sumie 184 mln zł.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane